УЕФА променя квалификациите и за Мондиал 2030

УЕФА подготвя сериозна реформа в квалификациите за Световното първенство през 2030 година, което ще се проведе в Испания, Португалия и Мароко. Новият формат цели да защити водещите национални отбори и да намали риска един слаб мач да провали цяла квалификационна кампания.
Промените идват непосредствено след трите поредни отсъствия на Италия от световни първенства и могат значително да улеснят пътя на „адзурите“ към Мондиала след 16 години чакане.
Според информацията, новата система ще включва разширени групи, в които ще има по два отбора от всяка от шестте урни на световната ранглиста. Първите четири отбора във всяка група ще се класират директно за Световното първенство.
Останалите места ще се разпределят чрез плейофи, в които ще участват петите в групите и най-добрият шести тим, заедно със селекции от по-ниските дивизии на Лигата на нациите.
Окончателният формат все още не е напълно фиксиран, тъй като продължават дискусиите дали Мондиал 2030 да бъде разширен до 60 или дори 64 отбора.
Новият формат е част от по-мащабната реформа на УЕФА за националните отбори, която трябва да влезе в сила след Евро 2028.
Прочети цялата публикация



“Футболът не е за продан”: нов скандал около Инфантино
ФИФА: Всеки има право да изрази несъгласието си!
Карло Анчелоти остава начело на Бразилия въпреки разочарованието на Мондиал 2026
ФИФА обмисля завръщането на Русия след решението на МОК
Карло Анчелоти: Въпреки разочарованието, вярата в бъдещето на Бразилия е непоклатима
Два престижни европейски клуба следят Акрам Бурас
Гонсало Гарсия напуска Реал Мадрид в посока Висшата лига
Официално: Роберто Манчини отново поема националния отбор на Италия
Манчестър Юнайтед с ново попълнение под рамката
Андреа Пирло поема кормилото на италианския национален отбор
Лекарарите се борят да спасят мъж, паднал с велосипед до село Драчево
Валентин Барко се присъедини към Челси с дългосрочен контракт
Даниел Вълчев няма да се кандидатира за президент
Япония и САЩ се намесиха на валутните пазари, за да спрат срива на йената
Мъж е с черепно-мозъчна травма след падане с тротинетка в Бургас
19-годишна е с опасност за живота след катастрофа край Айтос
Лечение на рак в Турция: Какво предлага Acibadem
Дневен хороскоп за 3 август: Овен – не действайте импулсивно днес, вълнуващи моменти за Телец
128 години от рождението на Калина Малина: Тайните на любимата детска писателка