Писториус и Макгинти обсъждат сигурността, Украйна и сътрудничеството в отбраната в Отава

Германският министър на отбраната Борис Писториус ще се срещне днес в Отава с канадския си колега Дейвид Макгинти. Основни теми на разговорите ще бъдат сътрудничеството в областта на сигурността и въоръженията, подкрепата за Украйна и предстоящата среща на НАТО в Анкара, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Освен двустранната среща Писториус ще посети и изложението CANSEC, което се счита за едно от водещите събития в Канада в сферата на отбраната и сигурността.
За разлика от предишни визити в Канада - член на НАТО - този път германският министър няма планирано посещение в САЩ и не са предвидени разговори във Вашингтон, въпреки усилията на Берлин да организира подобни срещи за изясняване на ключови въпроси.
Напрежение в германско-американските отношения се наблюдава след критики на германския канцлер Фридрих Мерц към войната в Иран, което предизвика остра реакция от страна на американския президент Доналд Тръмп. В резултат Пентагонът съобщи за планове за изтегляне на хиляди американски военнослужещи от Германия.
Отношенията с Канада, която също е била обект на търговски натиск от администрацията на Тръмп, остават по-стабилни. Берлин се надява да убеди Отава да поръча подводници от германския производител TKMS като част от съвместен проект с Норвегия.
Трите държави подписаха партньорство за морска сигурност през юли 2024 г., което включва и сътрудничество в областта на въоръженията. По-късно към инициативата се присъедини и Дания.
Прочети цялата публикация



Анди Бърнам: "Кралят на севера" излиза на световната сцена
Срещата на върха на НАТО в Анкара - конкретни ангажименти, оръжейни сделки и добри новини за Украйна
Защо Турция е толкова важна за НАТО
Намек към Тръмп! Дания спешно стартира схема за удължена военна служба
Севернокорейски балистични ракети! Какво означава това за войната в Украйна
Володимир Зеленски нареди: Рустем Умеров става началник на външното разузнаване, а Игор Клименко секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана
Михайло Федоров: Настъпих интересите на много хора
Руските генерали лъжат Путин! Кремъл се хвали, че познава като петте си пръстта фронта в Украйна
Румъния и Казахстан обсъдиха сигурността на петролните доставки и защитата на енергийната инфраструктура
Тайван залага на чиповете и AI за защита на демокрацията
Жегата настъпва, но морският бриз ни спасява
Дубълът на Лудогорец победи Локомотив Горна Оряховица с два гола на младок
Как да обереш банка
Ясен Петров: Поклон пред Гьоко Хаджиевски, дай Боже да продължаваме така
Ясни са победителите в "Нашата игра" след 2-ия кръг на efbet Лига
Вече официално: Фулъм плати 40 млн. евро за 70% от правата на нападател на Реал Мадрид
Намек към Тръмп! Дания спешно стартира схема за удължена военна служба
Учени откриха мощен космически ускорител на частици