САЩ и Иран обсъждат удължаване на примирието на фона на нови военни удари

Съединените щати и Иран са постигнали принципно съгласие за продължаване на примирието, което предстои да бъде одобрено от президента Доналд Тръмп, съобщава „Аксиос“. Това развитие идва след като Иран атакува американска въздушна база в Кувейт в отговор на американски удари срещу ирански цели, цитирана от БТА.
Според изданието двете страни са се договорили за меморандум за разбирателство, който предвижда удължаване на примирието с още 60 дни и започване на преговори по ядрената програма на Иран. Споразумението обаче все още очаква окончателно одобрение.
След публикацията на новината цените на петрола са се понижили, отразявайки промяна в пазарните очаквания.
Междувременно, последните военни действия подчертават крехкия характер на ситуацията. Централното командване на САЩ съобщи, че американските сили са унищожили пет ирански щурмови дрона и са нанесли удар по наземна станция за управление на безпилотни апарати в Бандар Абас, която е била подготвяна за ново изстрелване. Кувейтските сили също са прехванали балистична ракета, насочена към територията на емирството, където се намира голяма американска база.
От американска страна действията са определени като „премерени и отбранителни“, с цел да не се застраши примирието.
Корпусът на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) заяви, че е извършил удари срещу американската база в отговор на по-ранна атака и предупреди, че нови подобни действия ще доведат до „по-решителен отговор“, съобщава агенция Тасним.
Кувейт осъди нападението и призова Иран да прекрати ескалацията на напрежението.
В същото време Пакистан, който изпълнява посредническа роля, обяви предстояща среща между външния си министър Исхак Дар и американския държавен секретар Марко Рубио във Вашингтон, без да разкрива подробности за дневния ред.
На регионално ниво Израел съобщи за нови удари срещу инфраструктура на подкрепяната от Иран групировка „Хизбула“ в южния град Тир и за атака в столицата Бейрут, на фона на продължаващото напрежение в Ливан.
Прочети цялата публикация



Кръв под развалините: Ливан плаща жестоката цена на войната, примирието остава мираж
Тръмп: Иран иска сделка със САЩ
Петролът поскъпна с над 2% заради ескалация на напрежението в Близкия изток
31 загинали и десетки ранени за часове при последните удари на Израел срещу Ливан
Израел се е запътил към сблъсък с Тръмп
Тръмп, Путин и факторът Иран в дилемата между война и дипломация
Тръмп обяви решителен пробив в преговорите с Иран. Техеран твърди, че нищо не е финализирано
Тръмп заяви, че на Иран му е отнело твърде дълго време да преговаря и "ще плати висока цена"
Тръмп: Иран имаше шанс да подпише споразумение и да оцелее. Сега ще плати висока цена
Нетаняху: Може да ударим Иран и без американска подкрепа
Близо 50% от гласувалите в Gong.bg предвидиха успеха на Англия срещу Хърватия
Англия тръгна с победа над Хърватия на Мондиала
Има странни обстоятелства в разследването на случая "Петрохан", обяви Демерджиев
Шон Пен ще режисира филм с Брадли Купър за щурма на Капитолия?
Катастрофа между две коли и камион във Великотърновско, пострадало е дете
Маги Сидерова: Предупреждаваха ме, че ще напълнея
Лидерът на "Хизбула" поздрави Иран за постигната "голяма победа" срещу САЩ
Президентът на Узбекистан Шавкат Мирзийоев взе безпрецедентно решение заради Мондиала