Президентът на Мексико: САЩ се намесват по безпрецедентен и неприемлив начин във вътрешните работи на страната ни

Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум свърза искането на САЩ за екстрадиция на 10 мексикански граждани, включително губернатора на Синалоа, и обвиненията срещу тях с предстоящите избори в САЩ през 2026 г.
„Това повдига легитимен въпрос: дали това е истински, искрен интерес на САЩ да помогне на Мексико? Дали е легитимен интерес за борба с организираната престъпност? Или може би виждаме как американската крайна десница използва страната ни, за да се позиционира за изборите си през 2026 г.?“, заяви държавният глава в реч на площад „Плаза де ла Република“ в Мексико Сити, посветена на втората годишнина от изборната ѝ победа.
Шейнбаум подчерта, че Министерството на правосъдието на САЩ спешно е поискало екстрадицията на няколко мексикански политици, обвинени във връзки с наркокартели, без публично да представи доказателства за вината им. Според нея събитие от такъв мащаб е абсолютно безпрецедентно в историята на двустранните отношения, а опитите от чужбина да се сочат с пръст представляват неприемлива намеса във вътрешните работи на страната.
Отношенията между Мексико Сити и Вашингтон се влошиха след инцидента на 19 април, когато се появиха новини за смъртта на двама неакредитирани американски агенти и двама ръководители на прокуратурата на щата Чихуахуа по време на операция в нарколаборатория. Главната прокуратура на Мексико започна разследване на твърдения за нарушения на мексиканските закони от чуждестранни представители.
Малко след това Съединените щати отправиха спешно искане за задържане и екстрадиция на няколко политици. Сред тях беше губернаторът на Синалоа Рубен Роча Моя, когото Съединените щати обвиниха във връзки с организираната престъпност и наркокартелите.
Междинните избори в САЩ ще се проведат на 3 ноември. Една трета от Сената и цялата Камара на представителите ще бъдат преизбирани. И двете камари в момента се контролират от републиканци.
Прочети цялата публикация



Ще се превърне ли Иран в следващата "вечна война" на САЩ?
Сирия осуети опит за контрабанда на оръжия, предназначени за „Хизбула“
Кейко Фухимори обеща да възстанови отношенията между Перу и Мексико
Срещата на върха на НАТО в Анкара - конкретни ангажименти, оръжейни сделки и добри новини за Украйна
"Ние винаги ще сме най-добрите"
Тотален контрол: как Русия следи мигрантите
“Футболът не е за продан”: нов скандал около Инфантино
Хибридна война: Латвия затвори границата с Беларус, Русия дестабилизирала ЕС
Страните от Персийския залив искат от Китай, не от САЩ, да упражни натиск върху Иран
Иран: Българското правителство спешно трябва да преразгледа разрешението за разполагане на американски самолети
Кметът на Малко Търново: Няма и следа от проекта за разширението на пункта при границата с Турция
Огромен е интересът към профилактичните прегледи в Детската болница „Света Анастасия“
Служители на ЕРП – Север върнаха млад щъркел в гнездото му в село Бъзън
Руснак, задържан в България, е обвинен за мощния взрив в Ливан
Министър Иван Шишков: Започва подготовката за цялостното проектиране на автомагистрала „Черно море“
Шишков: Има много неточности в кадастъра на Бургаско, ще вземем мерки
Двама загазиха заради наркотици в Бургаско
Ограничават утре движението по АМ „Тракия" заради ремонтни дейности
Шишков: Ще проектираме и изградим 800 км нови пътища, бъдещите магистрали ще се дават на концесия