Reuters: Писмото на Зеленски до Путин не беше само за него

Отвореното писмо на президента Володимир Зеленски, предлагащо лични мирни преговори за прекратяване на войната в Украйна, е било адресирано до руския президент Владимир Путин, но е било предназначено да бъде чуто и в кулоарите на инвестиционния форум в Санкт Петербург, който се провежда тази седмица, и след това, пише Reuters.
Изданието припомни, че украинският президент е публикувал отвореното писмо в четвъртък вечерта, когато Путин е провеждал брифинг за редактори на чуждестранни медии на водещото бизнес събитие на Русия.
Отбелязва се, че ден преди това украински дронове са ударили петролен терминал в Санкт Петербург, прeдизвиквайки облаци дим в небето близо до събитието.
Според украински служител, запознат с писмото, Украйна смята, че част от руския елит – „длъжностни лица, бизнесмени и партньори на Русия“ – се стреми да сложи край на конфликта, който е стагнирал руската икономика, оценявано на 3 трилиона долара.
„Тази пищна среща демонстрира противоречивите възгледи в Русия относно конфликта, който продължава вече четири години“, се посочва в статията.
Както отбелязва изданието, докато някои участници заявиха, че Русия трябва да продължи борбата и да се подготви за дълга конфронтация със Запада, други подчертаха икономическите ползи от прекратяването на войната, който се приближава с всяка изминала седмица.
Отбелязва се, че Зеленски повтаря призива си за прекратяване на огъня от няколко месеца и предлага среща с Путин, но Путин отхвърля тези предложения, както се случи и в петък.
Украински служител, пожелал анонимност, подчерта, че Зеленски е сериозен по отношение на възобновяването на преговорите.
Дмитро Ярови, доцент в Киевското училище по икономика, специализиран в политическа психология, отбеляза, че ударът с дрон и писмото са били съгласуван опит за оформяне на наратива на конференцията.
Според Ярови писмото е имало за цел да информира руското общество и западните правителства – по-специално президента на САЩ Доналд Тръмп – че скорошните териториални придобивки и болезнените удари от разстояние срещу Русия са поставили Киев в много по-силна позиция във всякаква преговори.
„Тръмп винаги казва: „Украйна няма козове“. Е, Украйна сега демонстрира, че е в по-силна позиция“, отбеляза Кърт Волкър, бивш посланик на САЩ в НАТО и представител на Украйна по време на първия мандат на Тръмп.
В статията се посочва, че месеците на подкрепени от САЩ мирни преговори са довели до патова ситуация, тъй като и двете страни остават окопани.
В нея се посочва, че Зеленски сега е по-склонен от всякога да не се поддаде на натиска на САЩ да отстъпи територия. В писмото си той отбеляза, че приветства участието на САЩ, но че украинските въпроси „няма да бъдат решени в Анкъридж“, а ще бъдат решени между Украйна и Русия, която вече не може да очаква да получи целия Донбас.
Прочети цялата публикация




Владимир Путин: За момента не виждам смисъл от среща със Зеленски
Зеленски към Путин: "Тази война е Ваше лично решение"
Тръмп приветства идеята на Зеленски за среща с Путин, за Кремъл тя е възможна само в Москва
Путин: Руските войски напредват по цялата фронтова линия, Киев губи по 40 хиляди човека на месец
Украинската армия промени тактиката си и сега Путин се насочва към поражението
Путин, Тръмп и сие: как се имитира сила
Как се стигна до големия провал на Путин
Шрьодер - посредник за Украйна? "Отровена оферта"
Путин заяви, че засега не вижда смисъл от среща със Зеленски
Путин е бил информиран за писмото на Зеленски
Зам. градският прокурор на София за катастрофата на "Челопешко шосе": Ако пожарникарите не бяха дошли навреме, автобусът с хората можеше да изгори
Днес избягвай прибързани решения
Прокуратурата: Участници в тежката катастрофа в София са карали с над 150 км/ч и без книжки
Слънчево до обяд, следобед - валежи, с гръмотевици
От гише към дигитален асистент: бъдещето на общинските услуги с AI киоск
Нюзлетър | Мавродиев арестуван, Златев купува руски имоти, Мицкоски има мнение, с което не е съгласен
"Дотам и обратно": Как хората в Ивайловградско съживяват района (ВИДЕО)