Cross.bg | 23.06.2026 06:17:01 | 22

Зам.-министър Якимов: Стокообменът между България и Индонезия нарасна с близо 60% през първото тримесечие на 2026 г.


През първото тримесечие на 2026 г. двустранният стокообмен между България и Индонезия отбелязва ръст от близо 60% спрямо същия период на миналата година. Това е ясен сигнал за наличието на значителен неизползван потенциал в икономическите отношения между двете държави и добра основа за разширяване на търговията и инвестициите. Това заяви заместник-министърът на икономиката, инвестициите и индустрията Красимир Якимов по време на среща със заместник-министъра на външните работи на Република Индонезия Анис Мата. В рамките на разговорите бяха представени и инвестиционни намерения на индонезийски компании, включително проекти в сферата на индустриалното развитие, логистиката и производството. Обсъдени бяха и възможностите България да се утвърди като логистичен център за индонезийски стоки, предназначени за европейските пазари. Двете страни обсъдиха перспективите за разширяване на сътрудничеството в секторите на дигиталните технологии, отбранителната индустрия, както и иновациите. Зам.-министър Якимов подчерта, че през първото тримесечие на 2026 г. българският износ възлиза на 17,2 млн. щ.д., а вносът от Индонезия - на 16,1 млн. щ.д. Той акцентира върху необходимостта от продължаване на усилията за увеличаване и диверсифициране на търговския обмен, както и върху възможностите за по-активни контакти между бизнеса от двете държави. Транспортната свързаност между Европа и Югоизточна Азия бе сред акцентите в разговора

Прочети цялата публикация