Cross.bg | 23.06.2026 11:34:00 | 24

Възможностите за подобряване на сътрудничеството и на парламентарния диалог обсъдиха на среща в София председателите парламентите на България и Република Северна Македония


Възможностите за подобряване на сътрудничеството и на парламентарния диалог обсъдиха на среща в София председателите парламентите на България и Република Северна Македония Михаела Доцова и Африм Гаши. Гостът е в България за участие в 13-ата пленарна сесия на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПА на ПСЮИЕ). Председателят на Народното събрание Михаела Доцова изрази безпокойство по отношение на зачестилите прояви на антибългарско поведение в Република Северна Македония и безпрецедентното нападение над дипломатически коли на българската мисия в страната. Тя отбеляза, че отчита бързата реакция на компетентните власти за установяване и задържане на извършителя на деянието и подчерта, че България очаква той да получи справедливо наказание. Така обществото ще може да види, че има отговор, съответен на тези недопустими действия, добави Михаела Доцова. Цялостното изпълнение на всички елементи от Европейския консенсус от юли 2022 г. е единствената възможност за постигане на напредък в европейски път на Северна Македония, заяви председателят на Народното събрание. Това е нещо, което не подлежи на договаряне, съответно е необходимо да бъдат направени конституционни промени в Република Северна Македония, посочи Михаела Доцова. Пред журналисти след срещата председателят на Народното събрание Михаела Доцова определи разговора с председателя на парламента на Република Северна Македония като позитивен и конструктивен

Прочети цялата публикация