Mediapool.bg | 23.06.2026 14:25:00 | 24

"Интернатите са по-затворени от затворите“. Година след сигналите за насилие децата във Варненци остават в същите условия

Година след като бяха разкрити тежки случаи на насилие над деца в социално-педагогическия интернат "Христо Ботев" в село Варненци, настанените там деца продължават да живеят при същите условия, алармираха във вторник омбудсманът и правозащитни организации. "Предприетите от миналото лято насам мерки са палиативни и не решават нито проблема с насилието в интерната, нито сериозните нарушения на други права на децата“, каза омбудсманът Велислава Делчева. Омбудсманът призова институциите най-накрая да седнат заедно и да реформират системата за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. "Стига със събиране на добри практики и работни групи – има достатъчно материали, на които може да се стъпи, и е крайно време за реални действия.“, призова тя.

Прочети цялата публикация