Cross.bg | 24.06.2026 15:14:00 | 23

Министър Гълъб Донев: Няма да отнемаме права и няма да намаляваме доходи


 Министърът на финансите: Целта на кабинета е намаляване на дефицита за 2026 г. от 7,4 на 5,7% Целта на кабинета е намаляване на дефицита за 2026 г. от 7,4 на 5,7%, заяви при представянето на основните параметри на план-сметката на държавата министърът на финансите Гълъб Донев. Гълъб Донев, министър на финансите: "Целта ни е през 2028 г. бюджетният дефицит да е до 3% от БВП. Първата стъпка към финансово вразумяване е с настоящия бюджет, чрез редица мерки, за да постигнем свиване на прогнозния дефицит от 7,4 на 5,7% от БВП за 2026 г." Ще има балансиран подход за свиване на разходите и ще бъде осигурено по-добро темпо за нарастване на приходите, обясни Донев. Гълъб Донев, министър на финансите: "Планираме повишаване на максималния осигурителен доход от 1 август 2026 г. на 2300 евро, като от това повишение очакваме малко над 90 млн. евро приходи. Планираме повишаване на минималните осигурителни прагове за определени дейности и професии, които са с по-висок процент от ръста на минималната работна заплата, като очаквания положителен бюджетен ефект ще бъде около 40 млн. евро." От 1 август се предвижда и 30% увеличение на винетните такси и разширение на толсистемата, като ефектът се очаква да бъде около 53 млн. евро. Ще бъдат с 10% и печалбите от хазарт, а ефектът ще е 100 мнл. евро. Кабинетът предвижда капиталови разходи от 9 млрд. и 360 млн. евро, като от тях националното съфинансиране ще е в размер на 4 млрд. и 28 млн. евро, а 5 млрд

Прочети цялата публикация