Cross.bg | 24.06.2026 17:46:01 | 30

Васил Терзиев откри глобалния форум за чист въздух в Лондон


 Майкъл Блумбърг обяви нови $45 млн. за 16 града от „Breathe Cities", в която участва и София Кметът на София Васил Терзиев даде старт на престижния форум Clean Air Hub в рамките на Седмицата на климата в Лондон (London Climate Action Week). По време на събитието филантропът и специален пратеник на ООН Майкъл Блумбърг обяви мащабна инвестиция от 45 милиона долара за разширяване на глобалната мрежа Breathe Cities, в която София е ключов партньор редом с градове като Лондон, Париж, Милано и Варшава. В своите встъпителни думи пред лидери от правителства, бизнеса и гражданския сектор кметът Терзиев подчерта, че чистият въздух не е лукс, а основно човешко право. Той сподели опита на София като първия град в Югоизточна Европа, въвел нискоемисионни зони (НЕЗ) за транспорт и отопление. „В София мръсният въздух е причина за 4000 смъртни случая всяка година. Това не е статистика, а 4000 човешки трагедии, които можем да предотвратим", заяви Терзиев. „Затова поехме по трудния, но правилен път. Днес София вече не само следва световните примери, но и самата тя е лидер, който превръща международната подкрепа в реални резултати за здравето на своите граждани". Програмата на кмета в британската столица включваше и откриването на специализирания форум за ролята на технологиите в градската среда „AI x City Climate Action Deep Dive" в Google London

Прочети цялата публикация