Cross.bg | 27.06.2026 07:40:00 | 21

В Кюстендил се провежда Празникът на черешата


На Празника на черешата в Кюстендил хиляди туристи се стичат, за да опитат прочутите местни плодове. Наред с празничната атмосфера все по-голям интерес предизвиква и една нова практика - всеки желаещ може сам да си набере череши директно от овощните градини срещу символично заплащане. Идеята се ражда заради недостига на работна ръка, а за мнозина се превръща в истинско преживяване. В черешова градина в кюстендилското село Пиперков чифлик посетителите не само могат да си наберат плодове, но и да научат как правилно се берат череши. Производителите съветват плодът да се откъсва заедно с дръжката, за да остане свеж по-дълго. Ако се откъсне без нея, черешата бързо омеква и трябва да бъде консумирана почти веднага. Сред посетителите са семейства, които идват специално от София. Те признават, че високите цени на пазара и желанието да покажат на децата откъде идва храната са ги довели в градината. „Черешите в София са много скъпи, а тук съчетаваме разходка сред природата и приятно преживяване с внучката", сподели Татяна Панова. Оказва се обаче, че брането далеч не е толкова лесно, колкото изглежда. След няколко часа сред дръвчетата ентусиазмът остава, но всички признават, че трудът на овощарите е тежък. „Много е трудно да се поддържа такъв масив. Изкупуват черешите на безценица, а после ги продават по 10 лева за килограм", каза Панова. Нейната внучка Мария също призна, че късането на плодовете никак не е лесно

Прочети цялата публикация