Cross.bg | 27.06.2026 08:40:00 | 20

Започва 7-мото издание на националния събор на гайдата в Стойките


В смолянското село Стойките започва седмото издание на Националния събор на гайдата "Апостол Кисьов", съобщава БНР. С празника се отбелязва и 65-годишнината на оркестър "Сто каба гайди", създаден и ръководен от Кисьов. Националният събор на гайдата "Апостол Кисьов" представя гайдарското изкуство в инструментално и жанрово разнообразие. Празникът ще започне с поднасяне на венци и цветя пред паметника на Апостол Кисьов. По установена вече традиция, гайдарско дефиле ще премине през селото и ще стигне до местността "Потока", където е сцената за официалното откриване на събора със сборен гайдарски състав. Програмата предвижда церемония по удостояване с почетни отличия. За участие в Националния събор са поканени изпълнители на двата вида български гайди - каба и джура. На сцената ще се чуят индивидуални, камерни и оркестрови изпълнения на професионални и любители музиканти - българи и чужденци. Събитието няма конкурсен характер. Организационният комитет е подготвил грамоти и дипломи за всеки участник на сцената. Програмата ще продължи с една от школите за гайда и народно веселие с оркестър "Евридика". В неделя в читалището ще се проведе дискусия на тема "Процеси и явления в гайдарското изпълнително изкуство - песенния, словесния фолклор и сценичното поведение"

Прочети цялата публикация