Cross.bg | 28.06.2026 12:40:01 | 19

Трябва ли да се боим от спукване на AI балона?


Големите технологични компании наливат пари в изкуствен интелект и сега инвеститорите се изнервят: ще се изплати ли тази еуфория? Последните колебания в цените на технологичните акции съживяват страховете от AI балон - и някои експерти предупреждават, че ако той се спука, последиците може да са по-големи от всичко, което Уолстрийт някога е виждал. „Има много индикации, че сме в балон", каза Итай Голдщайн, професор по финанси в Уортънското училище към Университета на Пенсилвания. „Изглежда вероятно да има надценяване", добави той. Неустойчиво финансово здраве Цифрите подкрепят думите на Голдщайн. Петте най-големи компании на Уолстрийт - все технологични гиганти - струват общо 18 трилиона долара. Това е почти колкото цялата икономика на Китай. Преди шест месеца същите тези компании изкупуваха обратно собствените си акции - ход, който сигнализира за излишък от парични средства и повишава цената на акциите. Сега те поемат дълг, за да финансират изграждането на своя AI проект, което е значителен обрат. „Размерът на дълга, който се поема, е все още сравнително скромен", каза Брент Фредберг, директор инвестиции в Brandes Investment Partners. Но покачването на лихвените проценти - наскоро предложено от Федералния резерв на САЩ - може да направи това заемане много по-болезнено

Прочети цялата публикация