3 юли 1877 г.: Българското опълчение преминава Дунав и стъпва на родна земя

На днешната дата – 3 юли (22 юни по стар стил) през 1877 г. – се провежда едно от най-емоционалните и съдбоносни събития в хода на Руско-турската освободителна война. Българското опълчение, създадено като самостоятелно доброволческо военно съединение в рамките на руската армия, преминава река Дунав при град Свищов и стъпва на българска земя.
Няколко дни след успешното форсиране на реката от руските главни сили, опълченците напускат лагера си в Плоещ и се отправят към речния бряг, за да се влеят в редиците на Предния отряд на генерал Иосиф Гурко. Към този момент Опълчението наброява около 7500 бойци, организирани в шест дружини и командвани от руски офицери и българи с военен опит. Негов командир е генерал-майор Николай Столетов.
Цветът на нацията тръгва на бойПреминаването на реката се превръща в изключителен духовен триумф за българското националноосвободително движение. Историците посочват, че в редиците на опълчението се включват млади, високообразовани българи, оцелели участници от Априлското въстание, хъшове от Румъния и доброволци от всички краища на поробената родина. Почти всички те са оставили семействата си, водени единствено от идеала за чиста и свободна България.
Веднага след преминаването на Дунава, Опълчението навлиза в първия освободен български град – Свищов, а три дни по-късно влиза триумфално в старата столица Търново.
Кръщението в огъняПървоначалното скептично отношение на част от руското висше командване, което разглежда Опълчението основно като охранителна и помощна единица, бързо бива опровергано. Само седмици след като стъпват на българска земя, доброволците с легендарното Самарско знаме преминават Стара планина и се изправят в чутовни, неравни битки срещу армиите на Сюлейман паша. Героизмът им при защитата на Стара Загора и в епичната Шипченска епопея се превръща в преломен момент за изхода на войната и предначертава раждането на Третата българска държава.
Днес събитието остава символ на върховната готовност на българския народ сам да извоюва своята свобода и да плати за нея с най-ценното – живота на своите синове.
Материалът е подготвен въз основа на исторически архиви, данни от Националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа" и хрониките на Българската национална телевизия (БНТ) и Информационна агенция Дарик.
Прочети цялата публикация



ЦСКА от Австрия: „Армейците“ в очакване на Сенси след победен старт на контролите
Да си припомним за Самарското знаме
ЦСКА 1948 се изправяи срещу Спъртак Търнава в Лигата на конференциите
Бойка Велкова на 67 г.: От „Маргарит и Маргарита“ до театралната режисура
Черно море с първо лятно попълнение
Александър Везенков повежда България срещу Норвегия в Ботевград в решителен сблъсък за Евробаскет 2029
Какво, къде, кога в Стара Загора?
Гран при на Великобритания стартира днес: Силвърстоун посреща Формула 1 за уикенд със спринт формат
Дунав ще изиграе още две контроли преди старта на сезона
САЩ с оферта за милиарди към Иран за Ормузкия проток
Издирваната за атентата срещу украински олигарх в Монако е избягала през няколко европейски държави
Горещи новини от съперниците на BG отборите в Европа: Трансферни удари и еврокултурни вълнения
11-те най-впечатляващи фойерверки за 250-годишнината на САЩ
Григор Димитров: Готов съм да водя „Евровизия“
САЩ: Тайна на източниците
Берое се раздели с чужденец, свързван с Черно море
И Италия се опълчи на санкциите срещу руския патриарх
Удължават работното време на пъбовете в Англия заради мача с Мексико
11 съвместни проекта на предприятия от Благоевград, Петрич, Сандански, Гоце Делчев, Коларово и Логодаж са подкрепени с 5, 8 млн. евро от програмата България - Северна Македония