Анексирането на Гренландия е единственият начин за справяне с дългосрочните рискове, заяви американски представител

В момента поемането на контрола над Гренландия от страна на САЩ е единственият начин за справяне с дългосрочните рискове за сигурността около покрития с лед остров, който принадлежи на Кралство Дания, заяви високопоставен американски представител, цитиран от ДПА, предаде БТА.
"Все още смятаме, че това е най-добрият начин да бъдат удовлетворени отбранителните нужди на НАТО, що се отнася до Гренландия", подчерта той пред медиите преди срещата на върха на НАТО, която ще се състои утре и вдругиден в Турция.
Разглеждат се и други варианти, добави той, без да уточни какви.
Представителят на САЩ посочи засилената военноморска активност в района около Гренландия и заяви, че президентът Доналд Тръмп търси решение, което да остане валидно и след края на неговия мандат.
"А към този момент единственото решение, което сме открили, е Съединените щати да придобият Гренландия", отбеляза той.
По-рано тази година Тръмп открито заплаши да поеме контрол над стратегически важния арктически остров — нещо, което не само отчужди Дания, съюзник на Вашингтон в НАТО, но и породи съмнения относно сплотеността на най-големия военен съюз в света и взаимната лоялност между неговите членове. Президентът на САЩ твърдеше, че в противен случай територията, принадлежаща на Дания, няма да бъде защитена от Русия и Китай и затова представлява проблем за американските интереси в областта на сигурността.
По-късно Тръмп се отказа от заплахата да използва военни средства при необходимост и от намерението да наложи наказателни мита на Германия и други европейски държави, ако не се съгласят да продадат острова на САЩ. Въпреки това той не се отказа от претенциите си към Гренландия.
Правителството на Дания и регионалните власти на Гренландия категорично отхвърлят възможността за американска анексия. Те вече са започнали разговори с администрацията на Тръмп с цел намиране на компромис, отбелязва ДПА.
Прочети цялата публикация



Как криптовалутите променят световната политика
Подкрепата на Доналд Тръмп се превърна в "отровен подарък" за европейската десница
Ивайло Мирчев: България явно прави завой на Изток
Тръмп: САЩ ще поемат контрол над Ормузкия проток и ще искат компенсация
САЩ и Иран си размениха военни удари! Посредниците призоваха за деескалация на напрежението
Срещата на върха на НАТО в Анкара - конкретни ангажименти, оръжейни сделки и добри новини за Украйна
Значителна промяна в позицията на Тръмп за Украйна: европейските съюзници остават предпазливо оптимистични
Доналд Тръмп: Мирът в Украйна е по-близо, отколкото всички си мислят
Европейците се съмняват, че континентът може да се защити сам
Ще се превърне ли Иран в следващата "вечна война" на САЩ?
Новата мания на AI, след като погълна интернет: старите книги
Стрелба в Сиатъл: Множество ранени на кулинарен фест
Нова въздушна атака в Русия, двама убити в Ростов на Дон
Мащабна въздушна тревога затвори летища в Русия
"Бусифициран" мъж прободе с нож военен във Виница
САЩ пред дилема за ПВО ракетите: Тръмп отрече недостиг
Лондон дава на Киев оръжието срещу руски дронове Stone Cloak
Зеленски пред Sky News: Промените в армията бяха наложителни
Кървав инцидент в Турция: Застреляха на гробище функционер на АКП
Дронове удариха Белгород и Севастопол, ранените са 12