Пашинян изрази надежда за подобряване на отношенията с Русия и решаване на „проблемни въпроси“

Арменският премиер Никол Пашинян заяви, че се надява страната му да успее да поправи отношенията си с Русия и да реши редица „проблемни въпроси“, които са възникнали напоследък. Това предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Коментарът е направен по време на съвместна пресконференция с руския премиер Михаил Мишустин в уралския град Екатеринбург. Срещата се е състояла в рамките на международно промишлено изложение и е първото посещение на Пашинян в Русия след преизбирането му на парламентарните избори през юни.
Пашинян определи срещата като „добра възможност да синхронизираме часовниците си“, като подчерта, че в последно време между двете страни са възникнали редица трудности.
„Напоследък възникнаха редица проблемни въпроси и, разбира се, се надявам, че ще обсъдим и решим тези въпроси“, заяви арменският премиер.
През последните месеци Москва наложи широкомащабни търговски ограничения срещу Армения, включително временни забрани за внос на редица стоки като пресни продукти, цветя, риба и алкохолни напитки. Това напрежение се случва на фона на по-широки политически разногласия между двете страни.
Пашинян подчерта, че Армения остава ангажирана с развитието на отношенията с Русия и участието си в ръководения от Москва Евразийски икономически съюз. По думите му страната е силно зависима от руските енергийни доставки, а Русия е формирала около 35% от външната търговия на Армения през миналата година.
В същото време през последните години Ереван засилва контактите си със Запада. Европейският съюз е предоставил 52 милиона евро икономическа помощ след изборите и е облекчил част от правилата за износ на арменски стоки към европейските пазари.
Прочети цялата публикация



Нов разрив между Мелони и Тръмп
Без знанието на Борис III: Абдикиралият цар Фердинанд I поискал от Хитлер да върне Южна Добруджа на България
След новия курс на София към Киев: Москва доволна, но скептична. В Брюксел изненадани и притеснени
Митрофанова: Новото българско правителство засега само на думи подобрява отношенията с Русия
Към Европа! Армения направи своя избор и продължава напред
Тръмп: Разрешаването на конфликта в Украйна е „по-близо, отколкото хората осъзнават“
Зеленски: САЩ и Европа могат да спрат този терор, нямаме достатъчно ракети
Путин потвърди пред Тръмп: Искаме целия Донбас!
ЕС отпуска нови 18 млн. евро на Армения и облекчава достъпа на арменски стоки до европейския пазар
Прелом във войната в Украйна? Какво се иска от Европа сега
Бившият главен секретар на МВР Калин Стоянов с нови данни към сигнала за „PNR-gate“
Експерти за изграждането на АЕЦ с Украйна: Двама души без пари се договарят без кръчмаря
Има ли предвидени средства в бюджета за 2026 за Националната детска болница
Сигнал от праисторическата епоха: учени уловиха поток от частици, излъчени от първите звезди в света
Мерц е обсъдил с Тръмп разходите за отбрана и усилията на Германия преди срещата на НАТО
След трагедията край Струма: Как трябва да бъдат обезопасени местата за плажуване край реката
Манчестър Юнайтед готви трансферен ход за Орелиан Чуамени
Очаквайте НА ЖИВО: Веласкес говори преди мача с Борац Баня Лука