Пробива ли Русия IP камери в Европа?

Свързани с Москва хакери системно пробиват цивилни IP камери в страните от НАТО, както и в Украйна, опитвайки се да проследят доставките на оръжие за Киев и маршрутите на военните превози, твърдят разузнавателните служби на Нидерландия. В тяхно заявление се казва, че "мащабната руска операция" е насочена към камерите за видеонаблюдение, които са разположени по маршрутите за транспортиране на военна техника.
Чрез получения достъп до тях руските спецслужби проучват какво въоръжение от Европа се изпраща на Украйна и в какви обеми, поясняват представителите на разузнаването на Нидерландия.
Хакерите използват уязвимостта на камеритe
За да стигнат до съдържанието на IP камерите, хакерите използват уязвимостта на широко разпространените устройства, които са свързани с интернет и се прилагат в предприятия и частни домове. Конкретно става дума за това, че потребителите често използват стандартни пароли, а на камерите е установено остаряло програмно оборудване и типови настройки за сигурност, отбелязват нидерландските спецслужби.
Сред камерите, в които руските хакери са успели да проникнат, има и устройства, разположени по военно-логистичните маршрути в самата Нидерландия - един от важните транспортни възли за доставка на военна помощ за Украйна. Както подчертават нидерландските експерти, географското положение на страната и нейната роля в снабдяването на Киев я правят една от приоритетните цели на разузнавателните операции на Русия.
Още през пролетта на 2025 година разузнавателните служби на Великобритания съобщиха, че руските спецслужби се занимават с пробиването на камери за наблюдение по границите и близо до военни обекти, за да шпионират западната помощ за Украйна.
Автор: Евгений Жуков
Прочети цялата публикация



Иран: София и Киев ни увериха, че няма да са част от войната
The Telegraph: „Коалицията на желаещите“ приключва без Франция
Рускинята Кристина Лютова триумфира на финала на турнира на твърда настилка в Мемфис
Руски хакери атакуват политически институции в САЩ и Европа, като използват XSS уязвимост в Outlook Web Access
Война на дронове: Убити в Саратов и Запорожие, ранени в Харков, удар по ключовото летище в Енгелс
Киев разкри как Русия използва кризата в Сеута срещу ЕС
Хибридна война: Латвия затвори границата с Беларус, Русия дестабилизирала ЕС
Русия използва мигрантската криза в Сеута, за да захранва пропагандата си срещу Европа
Сенките на Третия райх: Каква е съдбата на нацистките концлагери днес?
Евгений Кънев: Преходът роди твърде малко демократи, а без тях не може да има успешна демокрация
Регионалният министър ще инспектира важно трасе в Бургаско
Театър | "Както в най-добрите дни" - Love is love
Кукленият театър в Русе ще открие новия сезон в началото на септември
"Хамас" не се разоръжава: Израел с предупреждение към Белия дом
Почина актьорът Винсент Пасторе, звездата от „Семейство Сопрано“
Тежка катастрофа между тир и микробус затруднява движението край Пловдив
В Левски правят състав за Кайрат без двама основни играчи
Рома преследва ненужен в Реал Мадрид
Много редки имена честваме днес!
Куба потъна в мрак след срив на мрежата