Доналд Тръмп: Разногласията няма да спрат подкрепата ми за Нетаняху; САЩ могат да елиминират иранските лидери

Президентът на САЩ Доналд Тръмп направи серия от ключови външнополитически изявления, с които очерта бъдещето на американските военни операции в Близкия изток и отношенията с ключовите съюзници на Вашингтон.
В интервю пред известния радиоводещ Хю Хюит, излъчено в момент на подновени военни действия, американският лидер категорично отрече слуховете, че е спрял да подкрепя израелския премиер Бенямин Нетаняху поради тактически разногласия. Тръмп подчерта, че двамата се разбират отлично, въпреки че понякога изразява несъгласие с него открито, определяйки Нетаняху като „военновременен министър-председател, който си върши добре работата“. По думите му, без неговото собствено управление или това на Нетаняху, Израел нямаше да съществува днес заради агресивните действия на Техеран.
Паралелно с това Тръмп отправи безпрецедентно остри предупреждения към Иран, разкривайки, че американските военни разполагат с точните локации на иранските държавни служители и имат пълната готовност за тяхното физическо елиминиране. Въпреки че отказа да навлиза в оперативни детайли, президентът даде да се разбере, че разузнаването на САЩ следи изкъсо оцелялото иранско ръководство след проведените масирани въздушни атаки. Тръмп потвърди подновяването на тежките удари срещу иранската инфраструктура и обяви, че Пентагонът планира нови атаки, като „няма сила, която да ги спре“.
Държавният глава коментира и дипломатическия колапс между двете страни, като нарече подписания по-рано Меморандум за разбирателство (MoU) просто „тест, на който Иран не е успял“. Тръмп разкритикува традиционната американска дипломатическа практика първо да се преминава през меморандуми и едва след това към реални споразумения. Той посочи, че е настоявал за директна и твърда сделка, но провалилият се меморандум е послужил като изпитание за волята на Техеран – изпитание, което иранските лидери са погазили чрез подновяване на атаките в Протока Ормуз и неизпълнение на поетите ангажименти.
Прочети цялата публикация




Нов разрив между Мелони и Тръмп
САЩ и Иран се договорили да спрат атаките, срещат се на 30 юни в Доха за Ормузкия проток
Доналд Тръмп: Техеран се съгласи на безкрайни ядрени инспекции
Сделката с Иран преначертава картата на Близкия изток
Иран отлага изпращането на делегацията си в Швейцария заради продължаващата военна кампания на Израел
САЩ и Иран подписаха: какво съдържа споразумението
Тръмп, Путин и факторът Иран в дилемата между война и дипломация
Иран атакува щатски бази в Близкия изток
Може ли НАТО да укроти гнева на Тръмп
Иранската делегация в Швейцария сложи край на преговорите заради заплахите на Тръмп с нови удари срещу страната
Дневен хороскоп за 14 юли: Козирог – бъдете по-отстъпчиви, Лъв – не прекалявайте с егото
Иран нанесе ракетни удари по Бахрейн, Йордания съобщи за прехванати ракети
Част от Карнобат и няколко села в Бургаско остават без ток днес
Корабите ще плащат по-високи въглеродни такси в ЕС
21-вият пакет санкции срещу Русия: ЕС не успя да постигне консенсус
Ламин Ямал: Мачът с Франция е най-важният
Омбудсманът отправи препоръки за по-добра защита на децата със СОП в Закона за предучилищното и училищното образование
9 чужденци са сред 13-те жертви на пожара в Андалусия