Ливан и Израел постигнаха напредък в преговорите за изтегляне на израелските сили от Южен Ливан

Ливан и Израел приключиха поредния кръг от преговори в Рим, проведени с посредничеството на Съединените щати, като американски представител заяви, че е постигнат напредък по план, който може да доведе до започване на изтеглянето на израелските сили от части от Южен Ливан в рамките на следващите дни, предава БТА.
Разговорите се проведоха във вторник и сряда в американското посолство в Рим и са шестият кръг от преки преговори между двете страни след началото на новата война между Израел и ливанската шиитска групировка „Хизбула“ на 2 март. Конфликтът беше част от по-широкото регионално напрежение в Близкия изток.
Според американски представител двудневните разговори са били „продуктивни и положителни“. Страните са постигнали съгласие относно структурата и основните насоки на процеса, свързан с т.нар. „пилотна зона“, като окончателното му прилагане трябва да бъде уточнено в следващите дни.
Рамковото споразумение, договорено на 26 юни с посредничеството на Вашингтон, предвижда постепенно изпълнение на няколко ключови мерки. Сред тях са разоръжаване на въоръжените групировки в южната част на Ливан, което се разглежда като препратка към „Хизбула“, разполагане на ливанската армия в района и постепенно изтегляне на израелските войски от ливанска територия.
Американският представител посочи, че разговорите ще преминат в техническа фаза, насочена към практическото изпълнение на рамковото споразумение и към постигането на по-широко мирно споразумение между Израел и Ливан.
Засега нито израелските, нито ливанските власти са дали официален подробен коментар за резултатите от срещата. Това оставя редица въпроси около сроковете за изтегляне на войските и механизмите за контрол върху изпълнението на договореностите.
Израелската армия в момента контролира т.нар. буферна зона в Южен Ливан, която според израелски представители достига приблизително 10 километра навътре в ливанска територия по протежение на границата. Израел твърди, че присъствието му там е необходимо за защита на северните израелски населени места от нападения на „Хизбула“.
Ливан настоява за незабавно изтегляне на израелските сили, като определя присъствието им като нарушение на суверенитета на страната. Израел от своя страна заявява, че войските му ще останат в района, докато „Хизбула“ не бъде разоръжена и не бъде гарантирано, че групировката няма да възстанови военната си инфраструктура близо до границата.
Постигането на устойчиво споразумение остава сложно заради дългогодишното противопоставяне между двете страни и ролята на „Хизбула“, която е подкрепяна от Иран и разполага със значителен военен потенциал в Ливан.
Прочети цялата публикация



Ливан и Израел започват нов кръг преговори в Рим за траен мир под егидата на САЩ
Президентът на Ливан: Израел няма да постигне стабилност на границата със сила
Израел започва поетапно изтегляне от две пилотни зони в Южен Ливан
Ливан: Преговорите с Израел не са предателство, няма да отстъпим територия
Израелската армия: Нанесохме удар в Южен Ливан! Мишена бяха терористи от "Хизбула"
Марко Рубио: САЩ няма да направят нищо, което би подкопало сигурността на съюзниците им в Персийския залив
Исторически пробив в Швейцария: САЩ и Иран договориха 60-дневна „пътна карта“ за постоянен мир ОБОБЩЕНИЕ
Финансови затруднения за "Хизбула"! Споразумението между САЩ и Иран неочаквано може да помогне
САЩ и Иран си размениха военни удари! Посредниците призоваха за деескалация на напрежението
Ливанското движение „Амал“ отхвърли рамково споразумение между Ливан и Израел
Младеж пострада с електрическа тротинетка на велоалея в „Западен парк“ (СНИМКИ)
Галатасарай с амбициозен план: Фил Фоудън на прицел за летен трансфер
Радев: Спасяването на Плана за възстановяване е не по-маловажно от реформите
MWM: Русия и Китай може да разположат ядрени ударни подводници
Питас пред реванша с Дери Сити: Имаме сериозни амбиции в Европа
Христо Янев: Случилото се с Лапоухов и Ебонг може да ни обедини като отбор
България подписа декларация, изразяваща готовност за по-активно участие в Коалицията на желаещите
Министър Петрова е в Киев - обеща енергийна помощ и поиска повече дипломация за мир (снимки)