Руски ракети удариха Киев: Има загинал, в града горят пожари

В ранните часове на 30 юли Русия нанесе мощен удар с балистични ракети по украинската столица Киев, предизвиквайки серия от експлозии, паднали отломки и мащабни пожари в няколко градски района.
Сирените за въздушна тревога в столицата бяха задействани около 01:07 часа местно време, като почти едновременно с това започнаха и първите детонации на противовъздушната отбрана.
Кметът на Киев Витали Кличко потвърди в официалния си Telegram канал, че градът е подложен на интензивна атака и призова гражданите незабавно да потърсят сигурни убежища. По данни на Киевската градска военна администрация (КГВА) и Командването на Военновъздушните сили на Украйна, атаката е извършена с балистично оръжие, което традиционно се прихваща по-трудно.
Паднали отломки и огнища на пожари в Киев
Вследствие на работата на украинските системи за ПВО и паднали осколки от ракети са регистрирани сериозни материални щети на няколко локации. Спешните екипи бяха изпратени да овладяват пожари в две ключови зони на столицата:
Святошински район: Регистрирано е голямо възпламеняване на територията на нежилищни сгради, както и пожар в гаражен кооператив. Оболонски район: Възникнал е пожар в индустриална и нежилищна зона.Към 02:30 часа българско време (което съвпада с местното време в Украйна) все още няма официални и детайлни данни за броя на евентуалните жертви или ранени, като информацията от спасителните служби продължава да се обновява. Жителите на Киев масово са използвали подземните паркинги и метростанциите за защита, където са се образували опашки още преди началото на ударите.
Предизвестието за атаката и регионален контекст
Този удар не изненада изцяло военното ръководство. По-рано в сряда вечерта украинският президент Володимир Зеленски предупреди в социалните си мрежи за висока вероятност от масиран въздушен обстрел през нощта. Информацията се основаваше на доклади от командира на ВВС Анатолий Кривоножко, според които руската армия е подготвяла операцията в продължение на няколко дни.
Нощната офанзива не ограничи своя обсег единствено до Киев. ВВС на Украйна издадоха предупреждения и за бързо движещи се ракетни цели, насочени към Днепър, Кривой Рог и Виницка област, където също бяха докладвани силни експлозии в същия час.
Прочети цялата публикация



Русия удари тежко Киев, Суми, Запорожие и Краматорск
12 загинали и 34 ранени след масиран руски удар по Киев
Володимир Зеленски: Нощната руска атака срещу Киевска област е една от най-мащабните и най-циничните от началото на войната
Петима убити и 14 тежко ранени при руски удари в Киев
Ракетен удар с петима убити в Киев, ВСУ спряха тока на Крим
Русия удари най-големия стоманодобивен завод в Украйна
Кървава нощ в Украйна: Русия удари с ракети и КАБ
Двама убити и 34 ранени след нощна атака над Киев и областта
Руски удари над Суми и Днепър: Има загинал и ранени
Десетки загинали и ранени при тежки руски атаки срещу Киев
Дунав разкри военна тайна от 1945 г.: Търсят имената на двама войници
Едуард Алексанян преди SENSHI 33 Grand Prix: Знам на какво съм способен
Украински боен дрон камикадзе с експлозив изплува на плаж край Истанбул (снимки/видео)
РИОСВ провери отново изплувалата тръба край "Златна рибка"
Тежка катастрофа на Подбалканския път, има пострадали
Туск: Да се срамуват тези, които построиха ''Северен поток'', не тези, които го взривиха
Горя сграда в швейцарските Алпи - осем са ранени, а петима - в неизвестност