Сърбия пред спиране на корабоплаването по Дунав до дни

Корабоплаването по река Дунав в Сърбия е изправено пред пълно спиране през следващите броени дни, предаде RTS.
Това обяви официално сръбският президент Александър Вучич, цитиран от водещи регионални медии. Страната се намира в критична хидрологична ситуация, предизвикана от продължителните екстремни горещини и липсата на валежи. Според държавния глава, ако нивото на реката се понижи с още само 30 сантиметра, Сърбия е заплашена от тежък икономически и енергиен колапс.
В Сърбия вече е в сила извънредно положение в няколко общини в област Войводина, включително Сомбор, Кула и Врбас. Сушата оголи пясъчни коси, скали и десетилетни останки от потопени кораби, което прави плаването на тежкотоварни съдове практически невъзможно.
Критичен недостиг на горива и блокада на вноса
Спирането на речния трафик нанася пряк удар върху доставките на петролни продукти. В момента баржите и танкерите по Дунав оперират с едва 30% до 40% от своя капацитет, за да избегнат засядане. Поради тази причина Сърбия е успяла да реализира едва около 25 на сто от планирания внос на дизелово гориво през изминалия месец юли.
„Всичко около нафтата се превърна в истински ад. Дизел няма никъде по пазарите, а рафинериите в Черноморския регион и по Дунав са изправени пред сериозни проблеми заради международната ситуация“, коментира Вучич пред Радио-телевизия Сърбия.
Сръбското правителство вече обмисля спешни алтернативи за доставки на горива с камиони и железопътен транспорт. Тези опции обаче не могат напълно да заменят мащаба на речния карго флот и значително оскъпяват логистиката. bne IntelliNews
„10 дни ад“ и рекордна консумация на ток
Наред с логистичната криза, Сърбия е притисната и от огромно натоварване на енергийната си мрежа. Поради екстремните темперачни рекорди, които надхвърлят 38 градуса по Целзий, потреблението на електроенергия в страната е достигнало зимни нива. Index.hr
Вучич предупреди, че предстоят „10 дни ад“ с високи температури без изгледи за дъжд. Президентът подчерта, че съседните държави, чиито атомни електроцентрали разчитат на дунавските води за охлаждане (като АЕЦ „Черна вода“ в Румъния и АЕЦ „Пакш“ в Унгария), се намират в още по-тежка ситуация. Въпреки това той призова гражданите да останат спокойни и увери, че финансовите резерви на страната ще помогнат за преодоляване на природната стихия.
Каква е ситуацията в българския участък на Дунав?
Ниските нива на реката оказват влияние върху целия дунавски басейн. В българския участък също са въведени сериозни ограничения за натоварването на корабите и ширината на плавателния път (фарватера), предаде БТА.
Изпълнителната агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“ (ИАППД) съобщи, че нивото при Русе остава критично ниско, доближавайки исторически антирекорди. За разлика от Сърбия обаче, благодарение на постоянните драгажни дейности и ежедневната хидрографска поддръжка, корабоплаването у нас все още продължава, макар и с минимално газене и засилени мерки за безопасност.
Прочети цялата публикация



Рекордно ниското ниво на Дунав затруднява туризма и промишлеността в редица европейски държави
Румъния препречва ръкав на Дунав заради АЕЦ „Черна вода“, Сърбия в критично положение
Унгария взе безпрецедентно решение: спря атомната централа "Пакш"
Нивото на Дунав край Лом продължава да спада: Засега няма опасност за корабоплаването
Мадяр: Унгария е изправена пред пет критични дни
За първи път от 44 години: Унгария обявява безпрецедентно спиране на АЕЦ "Пакш"
Енергийна криза в Унгария: Мадяр спира АЕЦ Пакш
Унгарска АЕЦ е пред затваряне заради ниското ниво на Дунав
„Рилският пустинник“ за трета поредна година на „Опера на площада“
Косово иска да събори вилите на всички сърби, останали лоялни на Сърбия, каза Вучич
Над 8000 души остават в евакуационни центрове в Япония
Над 600 сгради изгоряха в щата Вашингтон, евакуират хиляди
Времето остава без промяна - слънце и умерена жега
Мостът между Русия и Северна Корея, който тревожи Украйна
Конте критикува остро ЕС заради бездействието за Украйна
Шефът на Chevron: Има рискове за доставките на петрол
Мадуро одобри преговорите с опозицията във Венецуела
Руски дрон удари бензиностанция в Киевския район на Харков
Огън в Крим: Дронове връхлетяха Керч, Симферопол и Феодосия
The Telegraph: „Коалицията на желаещите“ приключва без Франция