Нетаняху: Израел не е одобрил плана за разоръжаване на „Хамас“

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви, че Израел не се е съгласил с наскоро обявения план на Съвета за мир за разоръжаването на палестинската въоръжена групировка „Хамас“ в ивицата Газа. По думите му Израел е получил „проект“ на споразумението и е отговорил с коментари, а не с одобрение, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Нетаняху направи изявлението във видеообръщение, публикувано в социалните мрежи. Това е първата официална публична реакция на Израел по предложения план, който предвижда „Хамас“ да предаде оръжията си в замяна на изтеглянето на израелските сили от ивицата Газа.
В петък президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че Съветът за мир е постигнал споразумение за „пълното разоръжаване“ на „Хамас“, но новината беше посрещната със скептицизъм.
Основният спор е свързан с последователността на процеса по разоръжаване и с това кога и при какви условия Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) ще се изтеглят от Газа. Нетаняху подчерта, че израелските сили няма да се оттеглят от настоящите си позиции, докато „Хамас“ не предаде оръжията си.
През последните месеци израелската армия разшири контрола си над палестинския анклав, като в момента контролира над 60% от територията му, при около 53% преди това.
Според вестник „Таймс ъф Израел“ изявлението на Нетаняху означава, че Израел не е склонен да се изтегли дори до линията, която първоначално е била договорена в рамките на споразумението за прекратяване на огъня.
От своя страна „Хамас“ поставя като условие за предаването на тежкото си въоръжение изтеглянето на израелските сили от ивицата Газа. Дали предложеният план ще може да бъде изпълнен, остава несигурно, отбелязва ДПА.
Прочети цялата публикация



Израелски въздушен удар уби девет палестинци в полицейски участък в Газа
В задънена улица за Газа! Преговорите на Джаред Къшнър с Израел и "Хамас" завършиха без пробив
Нетаняху ще се срещне с Джаред Къшнър след разговорите му с „Хамас“ за Газа
Иран затваря Ормузкия пролив за САЩ и Израел
Войната се завръща в Газа! Двама палестинци бяха убити при нов израелски удар в ивицата
Германия вижда възможност за разоръжаването на „Хамас“ в новия план на Тръмп за Газа
Израел не е одобрявал плана на Съвета за мир за разоръжаване на "Хамас"
Нетаняху отхвърли сделката на Тръмп за Газа
Израел одобри влизането на международни сили в Газа
САЩ с ултиматум към Хамас: Разоръжаване или пълно унищожение
Какво време ни очаква днес
Бодьо/Глимт отново в Шампионската лига след разгром
Сателити откриха 89 движещи се зони високо в Пирин
Кралицата на кънтри музиката Доли Партън почина на 80 години
Ал Насър с грандиозен обрат, Роналдо беше изваден на полувремето
Формула 1 Екстра (25.08.2026)
Бивш вратар на Локо Пд продаден за 4,5 милиона евро
Обзор на Формула 1 (25.08.2026)
Рики Мартин се завръща към испаноезичното кино след 20 години