E-vestnik | 15.09.2014 22:46:54 | 30

Битката за въздуха над Русия


Лента.ру

Владимир Путин на борда противопожарен самолет. Снимка: сайт на премиера на РФ

Как ще се отрази на руската авиация евентуална забрана за чуждестранни авиокомпании да прелитат над Сибир.

Руският премиер Дмитрий Медведев вече заплаши, че в отговор на поредния пакет санкции на Европейския съюз срещу Русия Москва може да забрани на чуждестранни авиокомоании да летят над Сибир. Става дума за непрекъснатите полети от Европа до Югоизточна Азия. От една страна подобна мярка може да доведе до фалит някои европейски авиопревозвачи. От друга обаче, те щя има отрицателни последици и за руските авиокомпании.

Удар по джоба

“Имаме дружествени отношения с партньорите си и поради тази причина небето над Русия е открито за полети. Ако обаче ни ограничават, то ще ни се наложи да отговорим. Просто би било добре в определен момент партньорите да осъзнаят това”, каза Медведев.

Трябва все пак да се отбележи, че чуждестранните компании не летят над територията на Русия безплатно. Според различни оценки годишните приходи от подобни полети достигат около 300 милиона долара. Част от тях са за Аерофлот, а останалите се предават на Росавиация и Държавната корпорация по организиране на въздушното движение.

Точно тези плащания в началото на десетилетието след 2000 година позволиха на най-големия руски авиопревозвач да започне да обновява авиопарка си. Затова шумните изявления сега, че липсата им изобщо няма да се отрази на руския авиоотрасъл, звучат твърде оптимистично.

Липсата на тези такси едва ли ще може да бъде компенсирана и чрез увеличаване на продажбите на еднопосочни билети, отмяната на безплатната храна при полет, наемане на чуждестранни пилоти и други мерки. Все пак, ако забраната за полети над Сибир за чуждестранни компании бъде въведена, то това ще се случи фона на вече започналата стагнация в отрасъла.

“Виждаме че предварителният период, за който пътниците купуват билети, е намалял - пътниците вече не купуват билети три до шест месеца предварително. Хората не разбират напълно развитието на ситуацията в политиката и в икономиката. И най-вече, започват да ограничават пътуванията си.

На този фон Аерофлот обсъжда възможността да отложи някои доставки на нови самолети”, посочва генералният директор на Аерофлот Виталий Савелиев. Според него печалбите на авиокомпаниите покриват потенциалните загуби от закриването на транссибирските маршрути. Той все пак изрази надежда, че няма да се стигне до забрана за прелитания на европейски авиокомпании. Това, както посочва Савелиев, може да доведе до спиране на авиосъобщеията по принцип.

“Нито ние, нито Европа имаме нужда от това. Бизнесът не бива да се въвлича в политиката”, подчертава той.

Предвид спиралата от санкции и контрасанкции, политиците трябва да си дадат сметка, че проблемът няма да се изчерпи само с факта, че Аерофлот ще се лиши от част от доходите си, получавани като такси за използване на транссибирските маршрути - тази мярка със сигурност няма да бъде оставена от европейските власти без отговор.

Първите намеци прозвучаха още в началото на август.

Представителят на Европейската комисия в Германия Рихард Кюнел в интервю за Дойче веле заяви, че ЕС е готов да забрани самолетите на руски авиокомпани да прелитат над Европа.

И макар сам по себе транзитът над Европа да е твърде незначителен за руските авиопревозвачи, изявлението напълно отразява посоката на настроенията сред чиновниците на ЕС: днес ще затворим транзита, а утре може би ще затворим европейското небе.

Покоряването на Сибир

Нека отбележим, че чуждестранните компании летят над Сибир не много отдавна - едва от началото на 70-те години на миналия ...

Прочети цялата публикация