E-vestnik | 16.09.2014 23:27:24 | 84

Защо Прокопиев включи турбото в кампанията анти-КТБ и кой печели от дестабилизация?


Коалицията ППП (Прокуратура, Пеевски, Прокопиев) предизвика криза

Иво Прокопиев. Снимка: Булфото

134 статии, посветени на или свързващи КТБ с темата, по която е писано. В повечето случаи КТБ е в изречения, в които се говори за “фалит”, “източване”, “злоупотреба” и “прокуратура”. Данните са от търсачката на capital.bg и показват ожесточението на Иво Прокопиев при осигуряването на медийно покритие за действията на Коалицията ППП (Бил. ред. - авторът нарича така Прокуратурата, Пеевски и Прокопиев. Виж повече в “Колицията ППП отчаяно търси фалита в КТБ“).

Коалиция, която, признавам си, и на мен ми изглеждаше зле скроена и с ограничен ресурс за съвместни действия. Факт е, че тя не само удържа на очакванията да се разпадне, но и увеличава пресата си. И ако първата вълна на удари над банката беше водена от официалната артилерия на Пеевски, групирана около “Телеграф” и ПИК, то след влизането на КТБ под специален надзор функциите на глашатай са отредени за “24 часа”(със знаменитото слюноотделящо интервю на Пеевски), “Труд” и “Капитал”.
Очевидно е, че

в колектива „Капитал“

(предпочитам да избегна клишето “кръг”) замириса на възможност за разправа с врага. Колкото и да обяснява Иво Прокопиев по телевизиите, основно по Нова ТВ, че няма никакъв интерес и че е воден от принципи. В интереса, впрочем, няма нещо лошо. Не е честно обаче той да се прикрива и спестява и да се създава представата за обективност. Интересното е, че като бизнес ориентирано издание, при това с преки връзки с КРИБ (Б. р. - Конфедерация на работодателите и индустриалците в България), “Капитал” нито веднъж не потърси за коментар по темата представители на национално признатите бизнес организации. (Интервю за “Южен поток” със Сашо Дончев излезе в “Дневник”).

Знаете ли защо?

Защото всички те се обявиха за оздравяване на КТБ, а не за фалита й. За точно обратното обаче се обявява Прокопиев. И тук логично стигаме до въпроса кой и защо иска финансова дестабилизация на България. Защото без колебания фалитът на четвъртата банка ще доведе именно до това. Защото по данни на Българската народна банка гарантираният размер на влоговете в КТБ е 3.68 млрд. лв., а в нейното дъщерно дружество ТБ Виктория има 55.1 млн.лв. Към 31.07.2014 г. натрупаните във Фонда за гарантиране на влоговете в банките наличности са 2.10 млрд. лв. Недостигът на средства за изплащане на гарантираните влогове на клиенти на КТБ и ТБ Виктория е 1.64 млрд. лв., които трябва да дойдат от бюджета и ще бъдат БЕЗВЪЗВРАТНО похарчени. И, което е по-важно, те изобщо не са предвидени и липсват.

Липсата им естествено означава нови държавни заеми, при положение, че по изчисления именно на “Капитал” за пръв път от седем години държавният дълг преминава стабилно 20% от брутния вътрешен продукт и е на най-високото си ниво за този период.
Повече държавен дълг налива сила в аргументите, че целта на цялата операция е предизвикване на хиперинфлация, която да “изяде” кредитите. И заинтересованите от това трябва да се търсят на първо място сред медийните магнати – бизнесмени. Не заради друго, а защото през медийните канали е логично да прокарват политиката, която е най-близо до интересите им. И първите две кандидатури отново са Пеевски и Прокопиев. За първия е ясно, че интересите му минават през несъстоятелност на КТБ, а потенциална финансова криза и обезценка на лева е просто бонус към ликвидиране на задълженията. Всичко това е трудно потвърдимо по една проста причина – Пеевски няма никакъв актив срещу името си.

Не така стоят нещата с другият главен герой.

Прокопиев “поразвърза” активи

в последната три години, притиснат от високото ниво на задлъжнялост на базовата ...

Прочети цялата публикация