E-vestnik | 20.09.2014 11:41:35 | 30

Балканският възел на „Южен поток”


Илюстрация: Natural gaz in Europe

В момента проектът “Южен поток” е блокиран от Европейската комисия, като санкция срещу анексирането на Крим от страна на Русия и подкрепата й към бунтовниците в Източна Украйна. Европейския парламент тия дни прие декларация да се спре изграждането на “Южен поток”.
Въпреки това няколко европейски страни, като Австрия и Унгария, не се отказват от строителството му. Австрия подписа в края на юни споразумение с “Газпром” за доизграждане на трасето там, а директорът на петролно-газовата компания OMV Герхард Ройс призова за ускорени преговори за одобряване на “Южен поток”. “Една трета от газа ни идва от Русия, в някои региони дори 100%, а в замяна Европа изпраща автомобили и машини в Русия. Тази икономическа интеграция не трябва да се превръща в политически футбол, тъй като нашата икономика и просперитет се базират на това”, каза тогава Ройс пред медиите. В началото на август Герхард Ройс отново заяви в интервю, че “Европа сама ще си причини вреда, ако блокира строителството”.
Следващата статия е от австрийския блог “Природният газ в Европа“, която обяснява технически защо “Южен поток” е  нужен на Европа. Също така намира връзка между намесата на САЩ да спре газопровода чрез посещението на американски сенатори при вече бившия премиер Орешарски у нас и частни интереси в газовата промишленост в Украйна.

…. …… …… …….

Защо американците завързват балкански възел на тръбопровода Южен поток?

Мнозинство от жителите на нашата страна с интерес приеха новината за присъединяване на Австрия към изграждане на газопровода „Южен поток”. В средата на април министърът на икономиката г-н Райнхолд Митерленер приветствува рамковото споразумение за сътрудничество между „Газпром” и австрийския енергиен концерн „ОМВ Газ енд Пауер” по проекта „Южен поток”.

Решението на нашите уважаеми политици и бизнесмени да се присъединят към  проекта „Южен поток” е прието с голямо закъснение; другите страни, през които минава газопроводът, подкрепиха проекта преди няколко години. Сега ние можем наново, вече в качеството си на бъдещи потребители, да разглеждаме перспективата за подключване към създаващия се мощен източник на екологично чисто гориво – природен газ от Сибир.

Строителството на трансевропейския газопровод „Южен поток” може да допринесе на европейските страни-участници конкретни икономически изгоди. Предизвиква разочарование и раздразнение това, че тръбопроводът стана причина за конфронтация, която случайно има връзка с известния морски сигнал за бедствие „SOS”.

В терминологията, приета в документите и материалите на енергийния пазар „SOS” означава Security of Supplies и, както се оказва, масово пропагандираната необходимост за усилване на „SOS” може да се използва в качеството на скрита форма на конкуренция на енергийния пазар.

Помислете сами, как и с каква цел се опитват за затегнат по-здраво възела на тръбопровода „Южен поток” още на първия български участък на строителството, в посока на движението към Европа.

На 8 юни премиерът на България Пламен Орешарски след среща с американските сенатори съобщи, че е разпоредил спиране работите по проекта на газопровода „Южен поток”. На пръв поглед, за нас, австрийците, в тази новина няма нищо особено. Ако разгледаме по-подробно структурата, историята и перспективата за равитие на газовия пазар на Австрия, ще видим, че дебатите около изграждането на „Южен поток” имат за нас практически и много важен смисъл.

Нашата страна с население 9 милиона души всяка година използва 9 милиарда куб.м. газ, 47 % от които купуваме от Русия, а 38 % - от Норвегия. Останалите 15 % Австрия покрива за сметка на вътрешния добив. Тоест, Русия е най-важният ни системобразуващ доставчик.

Сега ние получаваме руски газ транзитно чрез газотранспортната система (ГТС) на Украйна по газопроводи, построени още в съветско време. Това трасе за доставки има два минуса. Първият – това са транзитни рискове. Нали всички ...

Прочети цялата публикация