E-vestnik | 08.10.2014 06:44:49 | 66

Решителни мерки на Турция срещу контрабандата на петрол, захранваща “Ислямска държава”


Асошиейтед прес

Севда, 22-годишна сервитьорка с кафява престилка, разказва как е направила цяло състояние, прекарвайки контрабанден дизел от село, разположено на дивата и опасна граница на Турция със Сирия. Но дните, когато тя можеше да спечели 20 пъти повече от заплатата й като сервитьорка, неочаквано свършиха преди няколко месеца, когато полицията арестува нея и глоби работодателите й със солидна глоба.

Контрабандното гориво пристигаше от петролните кладенци в Ирак и Сирия, контролирани от бойци, включително от групировката “Ислямска държава”, и бе продавано на посредници, които извършваха контрабанда по турско-сирийската граница.

Служители на западните разузнавателни агенции твърдят, че Турция се прави, че не забелязва процъфтяващата търговия, която засилва групировката “Ислямска държава”, а американският държавен секретар Джон Кери призова Турция да прави повече, за да спре търговията. Анализатори са установили, че групировката “Ислямска държава” получава по 3 милиона долара дневно приходи от петролните находища, превзети в Ирак и Сирия.

В двайсетина интервюта обаче турски представители, контрабандисти и продавачи по 900-километровата граница на Турция със Сирия обрисуват удивително сходна картина: контрабандата на петрол бе процъфтяващ бизнес до преди около шест месеца, когато турските власти предприеха усилени мерки, довели до значително намаляване на нелегалната търговия. Повечето от интервюираните, включително Севда, казаха само първото си име или помолиха за запазване на анонимност заради опасения от репресивни мерки от властите или контрабандистите, които смятат, че информациите в турските медии са довели до акцията.

Турските власти казват, че са увеличили контрола по границата, арестували са десетки контрабандисти и преследват потребителите с масови операции по турските магистрали, където са извършвани проверки на цистерните за гориво за контрабанден петрол. АП съпроводи полицията при пътуване за прилагане на анти-контрабандни мерки в окръг Хатай, който е основният контрабанден канал.

Турция казва, че е иззела около 20 милиона литра петрол на границата през първите осем месеца на тази година, около четири пъти повече от същия период година по-рано, докато нелегалното гориво, открито у потребителите, е намаляло значително.

В пика на контрабандата на петрол на Турция, основната транзитна точка бе селцето Хаджъпаша на река Оронт, която маркира границата със Сирия. Хаджъпаша бе убежище за контрабандистите от десетилетия, казват властите и местните жители. Както в други гранични градове много семейства преминават границата и търгуват със стоки като захар и цигари без митнически контрол.

Гражданската война в Сирия и завземането на петролни кладенци от бойци от “Ислямска държава” разкри огромен пазар.

Някои хора увеличиха богатството си хилядократно за няколко месеца, казва местен собственик на бензиностанция, който отказа да бъде назовано името му.

На чай в неговия чист офис мъжът, не свалящ цигарата от устата си, който е прекарал живота си по границата, казва, че е наблюдавал разцвета и фалита на контрабандния бизнес. След като контрабандата започнала миналата година и евтиното гориво през границата станало лесно достъпно, той загубил 80 процента от своя легален бизнес с дизел, казва той. След като Турция предприе мерките, по-голямата част от бизнеса се е върнала и в момента е само с 20 процента по-слаб отколкото преди.

На много места по сирийската граница контрабандата на дизел се извършва в малки мащаби, казват контрабандисти и продавачи. Някои в Хаджъпаша обаче са измислили как да увеличат контрабандата, използвайки много нелегални тръбопроводи под Оронт. Тръбопроводите са с дължина до три километра и са положени на дълбочина 15 метра, изкопани са с високотехнологични вносни машини с оборудване за полагане на фиброоптични кабели, които струват стотици хиляди долари, според властите. Дизелът, рафиниран в Сирия, изниква от канелки в полетата с памук в Хаджъпаша и съседните градове, където са се наредили нетърпеливи купувачи.

Местните власти започнаха да разкопават тези тръбопроводи преди месеци, прекъсвайки може би най-големия източник на контрабанден петрол на пазара.

Севда казва, че веднъж ...

Прочети цялата публикация