E-vestnik | 12.10.2014 21:36:35 | 173

Стофийският битак, колекция “Есен ‘14″ + видео


Може да са употребявани, ама какво от това - стока за продаване на битака. Снимки: e-vestnik

Битакът в София, най-големият в страната, е мерило за положението.
Пазарната ситуация в България е битпазарна.
От бърз преглед на битпазара в началото на октомври може да се види, че има някакво оживление - в търсенето на евтини неща.
Но на битака има изненади. Новите електроуреди, електрочаркове, крушки, контакти и др. - повечето са китайски и турски, нискокачествени. Такива са и по магазините. Изненадата е в цените - някои в интернет са по-евтини, отколкото на битака. Трябва предварително да се запознаеш с цените и тогава да търсиш на битака по-евтино от интернет - намира се.

На битака се продава всичко, което го има по магазините, плюс невъобразими вехтории. Цялото ти детство седи на сергия, по земята.
Стари електроуреди, стари грамофонни плочи и касети, стари фенерчета, телефони, стари фотоапарати с филм, пишещи машини… И табели “Високо напрежение”, “Пази чистота”, “Образцов дом”, имена и номера на улици и др.

http://www.youtube.com/watch?v=JNUe5IQ9kbk

Има и цифрови фотоапарати, стари, нови, по-здрави или очукани - пазарлъкът започва от цена 50 лв. и може да слезе до 2-3 лева. И може да случиш напълно изправен.
Употребявани джиесеми - въпрос на късмет, може да уцелиш за 2-3 лева работещ запазен джиесем.
Автоаксесоари - изобилие. Стари и нови гуми, авточасти…

куршуми от времето на руско-турската война. Снимки: e-vestnik Лист с юбилейни марки по повод смъртта на цар Борис. Във филателията цял лист с марки, неразкъсан, е голяма ценност, но този тук е повреден. Снимки: e-vestnik

Мъж на предпенсионна възраст със сериозен вид продава хирургически инструменти - цели кутии, чисто нови - ножици, пинсети, щипци. За по 2-3 лв. парчето. По-големите са по-скъпи.
Старите снимки и картички ги продават професионалисти, искат им много - по 1-2 до 5 лв. Но може да случиш и на непрофесионални продавачи.

Продават се и стари вестници - “Отечествен фронт”, “Работническо дело” и дори “Полярная Правда” - “Орган Мурманского областного комитета КПСС”.
Най-старите антики, които се мернаха на битака тази седмица, бяха куршуми от времето на руско-турската война - тежък старовремски калибър.
Ученически пособия за часове по география и природознание, още от времето на соца, сега отмъкнати от училищата и се продават на битака. Снимки: e-vestnik

Стари телефони “Сименс” и “Ериксон”, от 30-те до 50-те години се намират запазени и очукани за 10-15 лева, но интересът е слаб. А по-евтините телефони соц-производство - предлагането значително превишава търсенето.
Дрехите и обувките са в изобилие. И нови, и втора ръка. Удивителни носени обувки се виждат тук-там. Като антикварни експонати или театрален реквизит.

Навсякъде се чува чалга или народна музика, носи се дим от кебапчета. За разлика от предишни години, освен китайци, се забелязват и чужденци, говорещи на английски.
Възможно да се обиколи всичко с по-бърз ход, но не е възможно да се види всичко изложено. Въпрос на късмет да уцелиш.
Снимки: e-vestnik

Някои пазарувапт тук само картини и стари снимки. Други - само дрехи. Пазарът на битака е като съботно-неделен излет, разходка с приятели. И покрай това имаш шанс да попаднеш на нещо интересно.

Двама мъже продават стоки, извадени от военните резерви - войнишки одеяла за по 10 лв. Добре познатите на мъжете над 40 години, които са били в казармата, сиво-кафяви одеяла от плътна вълна. И вързопи ...

Прочети цялата публикация