E-vestnik | 26.11.2014 03:03:30 | 206

Офшорка на Пеевски „усвои“ депозитите на Сталийски и Сечкова в КТБ


Александър Сталийски. Според публикуваните снимки на списъци с вложители в КТБ, той има депозит от 30 млн. лева в КТБ. Снимка: от екрана

Близкият до премиера Бойко Борисов бизнесмен Александър Сталийски и жената, с която живее на семейни начала - Виолета Сечкова, са спасили близо 30 млн. лв. депозит в КТБ. Това показват разпространени в интернет документи, представляващи извадка от счетоводната система на банката.

След тройно превъртане част от парите на двамата се оказват в офшорка от близкото обкръжение компании на Делян Пеевски. С друга част от 30-те милиона Сталийски, или по-скоро фантомната фирма-посредник, на който е продал депозита си, се опитала да влезе в плевенския завод за стъкло „Рубин“. Заводът се счита към групата компании, които, без да са пряка собственост, са в кръга на влияние на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Всилев.

Схемата

Данните от системата на КТБ показват, че Александър Александров Сталийски е разполагал с депозит от 20 071 000 лв., към който са начислени 215 300.50 лв. лихва. Партньорката му в живота, бившата телевизионна водеща и продуцент на ТВ предавания Виолета Сечкова е имала на сметка 9 945 000 лв., към които е добавила 801.13 лв. лихви.
Тази скромна съвкупна сума от малко над 30 млн. лв. те решават да цедират. Така на 24 октомври двамата, всеки поотделно, докладват в банката, че са продали правата си върху депозита, а квесторите скорострелно още на 27 октомври осчетоводяват двете операции. Но кой е купувач? Купувачът очевидно е тръпнал в очакване да купи заветните депозити. Защо ли? Ами защото тръгва на пазар само ден след като се учредява. Сталийски и Сечкова са продали депозитите си на фантомната компания „Кепитъл Инвестмънт“. Тя е регистрирана на 23 октомври 2014 г., а ден по-късно вече придобива 9.945 млн. лв. от Сечкова и  20.286 млн. лв. от Сталийски.

Откъде ли фирма на 1 ден с капитал от 50 000 лв., който е внесен наполовина, може да има ресурса да изкупи депозити за 30 млн. лв. Трудно е да се намери отговор дори след справка в Търговския регистър за собствениците на компанията. Това са 34-годишният Янко Симеонов, 32-годишният Димо Коцев и три години по-малкият Румен Симеонов. Последните двама нямат никакво предишно участие в компании и това ги прави идеалните лица под наем за прикриване на скрита собственост. Янко Симеонов пък от март тази година е придобил фирмата „Рея 2006“.

И така веднъж напазарували депозити за 30 млн. лв., тримата новоизпечени мастити бизнесмени тръгват на лов за сделки.
Виолета Сечкова на корицата на списание “Максим”. Според публикуваните снимки на списък с вложители в КТБ тя има почти 10 млн. лева депозит там.

Още на 30 октомври им се удава „случайността“ да разкешят едни 8 770 863.50 лв. Сумата сигурно ви изглежда комично точна. Ами не е комична. Точно толкова е трябвало на „Сиболе България“ да покрие задълженията си в КТБ. За „Сиболе България“ и връзката й с Делян Пеевски и това как получицесия с ПИБ имах възможност вече да напиша в предна статия.

Компанията, чието пълно наименование е „Сиболе сървсис инкорпорейтид България“ е мажоритарен собственик на „Техноекспортстрой“. Тя е приватизирана през 2012 г. в съмнителна процедура с предизвестен победител. Тогава единствен кандидат и впоследствие купувач срещу 51 млн. лв. при първоначално търсени от държавата 68 млн. лв. се оказа никому неизвестното дружество „АТ инженеринг 2000“.

То е собственост на Георги Пенев и Илиян Терзиев, но финансирането отново преминава през банков кредит. Впоследствие през 2013 г. акциите на „Техноекспортстрой“ са прехвърлени на компанията „Сиболе сървисис инкорпорейтид България“, която от своя страна ...

Прочети цялата публикация