БНР | 30.05.2015 14:05:34 | 58

Наследството, което губим


България днес се нарежда на трето място по недвижимо културно наследство в Европа.
Знаете ли защо, научавате ли го от медиите?
По време на мир синовете заравят умрелите си бащи. Във време на война бащите заравят умрелите си синове. Тази мисъл се приписва на Херодот, с чийто други цитати започват учебниците по история на децата ни или енциклопедиите, които им купуваме.
Изкушавам се припомня и още два цитата на наричания баща на историята – Ако не бъдат изказани противоположни мнения, то няма сред какво да се избере най-доброто. И последно: Длъжен съм да предам всичко, което ми се разказва, но да му вярвам – не съм длъжен.
През седмицата, която изпращаме освен бързооборотните новини за захар, срещу катастрофите по пътя, имаше гръмовни и тежки новини за хора, готови да воюват един срещу друг, не само на думи. И много реч на омразата, не само в медиите имаше с едно на ум за това, което имаме предвид като казваме медии.
Резултатът е същия, който ни описа Тери Пратчет: Всяка една война в човешката история винаги завършва с абсолютно един и същи резултат: гарвани - 1000 точки, хора - 0 точки.
Няма да пропусна да ви кажа, че бе установено, че пловдивският шадраван бил поръсен с хлорна вар и това било наранило първия слой на боята три дни, след тържественото му откриване и близо четири милиона след това.
Дали има разлика в реакциите по света и у нас оставям да прецените сами, в блатото ФИФА беше хвърлен камък, но Блатер бе преизбран, но спонсорите са недоволни и се говори, че бягат.

През последните години зачестиха примерите на подмяна автентичността на археологически обекти със средства по Оперативната програма за регионално развитие на Европейския съюз, които се осъществяват с официалното одобрение на българската държава, в противоречие на международни договори и конвенции, регламентиращи политиката за културното наследство, които българската държава е ратифицирала.
Това мотивира Гражданската инициатива за опазване на културно-историческото наследство заедно с Дружество „Архитектурно наследство” към Съюза на архитектите в България (САБ), Сдружение „Български национален комитет на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места“ (съкратено БНК на ИКОМОС), Катедрата „История и теория на културата” към Софийския университет, Институтът за изследване на изкуствата към БАН и Инициативата за стратегия за опазване на недвижимото културно наследство (heritage.bg) да организират конференция.
Събитието е първото от серия конференции в по темата, докато в диалог с българската държава успеят да спрат фалшифицирането на културното ни наследство, което би могло да доведе до фалшифицирането на историята ни.
В изданието чуйте: проф. Тина Вик от Швеция, Владо Руменов – основен организатор, Калина Стоилова заедно с колегата от БНТ Русе Кремена Николова и фоторепортерът Тихомира Методиева.

Професор Тина Вик е сред многобройните специалисти в областта на консервация и реставрация на културното наследство, професионализмът ѝ се откроява в дългогодишната ѝ реставрационна работа върху известния замък Йоребру̀ в Швеция, работата ѝ като главен архитект и ръководител на проектите за пост-военна архитектурна реставрация към Cultural Heritage without Borders в Босна и Херцеговина между 2000 и 2007 година. Професор Тина Вик е международен член на Комисията за опазване на националните паметници на Босна и Херцеговина между 2002 и 2008 година. Наградените ѝ реставрационни проекти включват и най-престижните награди на Europa Nostra през 2003, 2006, 2010 година. Архитект-реставратор, професор от университетът "Аларна" в Швеция.




Прочети цялата публикация