БНР | 29.08.2015 13:30:42 | 105

Не си ти, когато си гладен


Има един такъв рекламен слоган, през седмицата с по-голям успех можеше да се използва за медиите. И те така, не са медии, когато са гладни и когато нямат ясни правила за финансиране.
Нови обвинения имаше през изминалите седем дни, нови нападения, нови атаки. За жалост днес няма как да говорим за тях.
Защото, когато група медия нападат коя да е медия, откакто свят светува единствено в правилата е спасението.
Аз заставам на страната на правилата и затова няма как да осигуря плурализма, който според закона за радиото и телевизията съм длъжна да осигуря. Няма как да осигуря другата гледната точка, защото каква гледна точка може да бъдат обидите, които се сипят.
Затова са измислени правилата. Единственото, което мога да кажа е, че правилата ще спасят медиите или поне така го правят по света. За жалост нашата медийна среда, не е като света.
Медийните новини в бъдеще време, Ралица Василева и Нери Терзиева правят нова българска телевизия - BIT. Името й е абревиатура на Българска международна телевизия (Бългериън интернешънъл телевижън), студиата й са в Чикаго и София, а тя ще предава за всички българи по света.

Медията ще започне да излъчва на 14 септември. Тогава Василева ще се появи на екрана като водеща на новини на български език след 23 години емисии в Си Ен Ен. Тя е шеф на студиото в Чикаго, но същевременно ще води централната емисия на български, която ще се излъчва у нас в 19.30 ч. В 3 часа сутринта българско време ще има още една централна емисия, предназначена вече за българите в САЩ. Там те ще я гледат в 19 ч., а неин водещ ще е Ясен Дараков, предавал преди време от САЩ за bTV, а после и за Нова телевизия, пише днес вестник „24 часа“.
Очаквайте повече подробности точно след седем дни, когато ще ни гостуват хора от Българската международна телевизия. По наши сведения те отдавна тренират извън ефира.

В днешното издание на „Клубът на журналистите“ заедно потърсихме отговорите, за които не остана време да бъдат намерени през седмицата.

Проспахме ли външнополитическата възможност да се позиционираме като конструктивен играч и изобщо играч в района на Западните Балкани, пропускайки Балканската среща на върха, с основна тема – бежанската криза. След малко по телефона от Хърватия ще включим Аделина Марини от euinside.

Помага ли инфографията на българските журналисти и разбираема ли е за хората, коментираме с Александра Топчиева, главен редактор на Smartigraphs – образователен сайт, и Боян Юруков, блогър в Германия.

В обърканите времена, в които живеем със стажантите ни, които учат журналистика във Великобритания и Австрия ще Ви предизвикаме да избирате кои традиции да запазим, правенето на лютеница или създаването на общности с правила заедно с Люба Спасова и Александър Детев.

Нямаше новинарска емисия, която да не показа, как в София хора вариха лютеница. Упътваме се натам.





Сега поемаме директно към Терминал 2. Там, учещите се в Германия и Австрия по традиция влизат в ролята на ментори за заминаващите за първи път там по същата причина, за да учат. Организацията е неформална, но вече има създадена традиция. Отиваме на „Голямото изпращане“, събитие, което е естествено продължение на фейсбук групата за взаимопомощ, съществуваща от години и с близо 10 000 членoве.

Във Фейсбук очакваме отговорите Ви трябва ли да има лютеница в куфара, който засне Ясна Миндиликова, ментор от Мюнхен.




Проспахме ли външнополитическата възможност да се позиционираме като конструктивен играч и изобщо играч в района на Западните Балкани, пропускайки Балканската среща на върха, с основна тема – бежанската криза?




Какво място може да има инфографиката в българските медии и какво има, може ли да бъде помощник дори при интервютата с политици?




На 26 август репортерка и оператор от местната телевизия във Вирджиния бяха застреляни от техен бивш колега по време на директно включване за сутрешния блок. Как отразиха западните медии събитието и на какви въпроси трябва да потърсим отговор.




Как може много лесно да се прочете набързо представата на Аристотел за държавата можете да видите чрез инфографики ето тук

Прочети цялата публикация