Vsekiden | 08.10.2015 08:09:00 | 52

Герд Мюлер се разболял през февруари

Германецът настанен в специален дом, плакал за колеги и приятелиЕдин от най-великите нападатели в историята на футбола е покосен от болестта алцхаймер. „Байерн" (Мюнхен) разкри за драмата на легендарния Герд Мюлер с официално съобщение на клубния си сайт. Бомбардировачът на нацията, както наричат Мюлер в Германия, се е разболял още в началото на февруари тази година, но тежката диагноза е останала в тайна досега. Оттогава знаменитият футболист не живее при жена си Уши в Мюнхен, а в специален дом, където се бори с болестта. Преди това Мюлер, който на 3 ноември ще навърши 70 години, работеше като помощник-треньор в аматьорския отбор на „Байерн". „Молим за респект в това толкова тежко положение за Герд Мюлер и семейството му. Герд винаги е бил мъж на честта, за него феърплеят и приятелството са на първо място и заслужава да се бори с болестта, без да бъде притесняван. Това е желанието не само на семейството му, но и на „Байерн". Клубът ще помогне с всичко възможно", обявиха от ръководството на клуба. Състоянието на Герд Мюлер се е влошавало от седмица на седмица. Болестта алцхаймер удря по мозъка и завършва със смърт. Най-честите симптоми са забавена мисъл, загуба на памет, проблеми с говора и движението. Няма как да се прогнозира точно колко ще живее Мюлер оттук нататък. Според експерти в медицината болните от алцхаймер изкарват средно по около седем години. Друг легендарен германец - Франц Бекенбауер, веднага се изказа в подкрепа на своя приятел и бивш съотборник. „Без головете на Герд „Байерн" никога нямаше да бъде това, което днес всички виждаме. Ако не беше той, щяхме да живеем в дървена къща, а не в палата на „Зебенер щрасе" (б.а. - адресът на клубната база)", сподели Кайзера Цифрите във футболната кариера (от 1963 до 1981 г.) на Мюлер са просто убийствени. Между 1964 и 1979 г. той вкарва 533 гола в 585 мача за „Байерн". С баварците е 4 пъти шампион на Германия и носител на купата. Печели три купи на европейските шампиони (КЕШ). Седем пъти е голмайстор на Бундеслигата, като държи рекорда за най-много попадения - 40 през сезон 1971/1972. През 1970 г. печели „Златната топка", също така е два пъти носител на „Златна обувка" за голмайстор на Европа (1970 и 1972 г.). Освен това става европейски (1972 г.) и световен шампион (1974 г.) с Германия. В 62 мача за националния отбор отбелязва феноменалните 68 гола. Един от неговите колеги в треньорския екип на аматьорския „Байерн" Херман Герланд го посещава редовно. „Той плачеше, толкова е тъжно. Каза ми да предам много поздрави на всички футболисти. И особено на неговите момчета Томас Мюлер, Дейвид Алаба и Бастиян Швайнщайгер. Когато им каза имената, се разплака още повече", разказа Герланд за драмата на великия Герд Мюлер. Забива хеттрик срещуБългария на световно Машината за голове Герд Мюлер не пропуска и вратата на България. На световното първенство през 1970 г. в Мексико ФРГ побеждава нашите с 5:2, а неуловимият Мюлер бележи хеттрик. Германците са фаворити в мача в Леон, но Аспарух Никодимов изненадващо открива резултата за България в 11-ата минута. Либуда изравнява в 19-ата, след което започва наказателната акция на Мюлер. Бомбардировача прострелва отблизо нашия вратар Симеон Симеонов за 2:1 в 27 минута. След почивката вкарва втория си гол след хладнокръвно изпълнена дузпа. В 70-ата минута Уве Зелер прави 4:1, а малко преди края на мача Мюлер оформя своя хеттрик с глава. В последните минути Тодор Колев вкарва втория гол за България.