БНР | 13.02.2016 10:41:59 | 69

С. Домаратски: Полската политика спрямо Украйна е предмет на един нов анализ


Основен инициатор за укрепването на източните граници на НАТО е Полша, но въпросът дали страната е готова да рискува възраждане на конфронтацията от времето на Студената война е обременен от интерпретацията, че на руската агресия не трябва да се отговаря:

Това напомня на политиката на великите сили спрямо Германия през 30-те години. Решението, което Полша се опитва да прокара е решение, което ще промени фактически ситуацията, в която се намира Централна и Източна Европа.

Това каза за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ Спасимир Домаратски - преподавател във варшавския университет „Лазарски“ и сътрудник на списанието „Рес Публика Нова“ и уточни:

Макар и формално, всички държави, които влязоха в НАТО след 1999 г. да са членки на Съюза, практически нищо не се е променило, що се отнася до тяхната военна структура, която би им давала възможност да се защитят в случай на каквато и да било външна агресия. Руските действия в последните 2 години в Украйна все повече утвърждават и останалите членки на съюза, че НАТО трябва да се адаптира към новата среда.

Ако Варшава реши да не блокира инициативи за прекратяване на санкциите срещу Русия през лятото, това би било въз основа на негласни споразумения по ред съществени проблеми, пред които Европа е изправена, изтъкна Домаратски:

Не трябва да забравяме, че Минските споразумения изобщо не са реализирани и едно замразяване на конфликта изобщо не води до неговото разрешаване. В този контекст, ролята на санкциите все още не е изпълнена.

Основните проблеми в Украйна в момента са вътрешноукраински, коментира ученият и оцени “олигархизацията“ там като толкова развита, че не се поддава дори на нуждата от реформи и страната е изпаднала в изолация:

В това отношение, полската политика, която се стремеше до октомври 2015 г. сериозно да подкрепя Украйна в тези реформи, днес също е предмет на един нов анализ, на една промяна, която би трябвало да бъде начертана в най-близко бъдеще.


Прочети цялата публикация