БНР | 19.03.2016 09:20:08 | 535

Умерената опозиция и кюрдският Национален съвет с различни оценки за оттеглянето на Русия от Сирия


Дори сериозните експерти се затрудняват в оценката си за начина, по който Русия се намеси в конфликта в Сирия, както и за частичното оттегляне на Кремъл. Според една от версиите, Русия усеща, че може да попадне в блато, в което вече е затъвала - като това в Афганистан. Според друга, Башар Асад е поставил условия, чието изпълнение е непосилно дори за Русия, казва председателят на Асоциацията "За Свободна Сирия" Нидал Алгафари:

Самото навлизане на Русия - и намесата ѝ в началото, и сега оттеглянето ѝ са доста неясни, като причини. Освен някаква логика, за която все още не сме дорасли, за да разберем, на Путин и на военната машина Русия.

Аз се надявам, че началото на края на войната е поставено още преди пет години, когато хората се надигнаха и казаха „баста“ - стига. Дали ще бъде с Русия, или Америка, този народ, ще намери начин, по който да заживее нормално.

Частичното изтегляне на Русия няма да повлияе на мирния процес в Сирия, смята един от основателите на сирийската опозиция в България Акрам Наюф:

Русия, ако е искала наистина да има решение в Сирия, би трябвало да окаже много сериозно влияние и натиск върху сирийския режим да приеме, че трябва да има промяна в Сирия. Има много тълкувания за руското изтегляне от Сирия. Може би, Русия е разбрала, че военните действия, не могат да разрешат проблема в Сирия. Второ, руският решим, може би, иска да бъдат отменени санкциите срещу Русия, които са наложени от Запада.

Не така скептичен е председателят на Кюрдския национален съвет в България д-р Зухер Мохамад. Той разчете като положителен знак изтеглянето на Русия, който може да повлияе положително върху преговорите в Женева за постигане на мир в Сирия:

Според мен това е синхрон между Америка и Русия! Договорено е! Изтеглянето на руските сили аз смятам, че е положително.

Акрам Наюф отчете, че преговорите в Женева са сложен процес. Оценката му е, че международната общност е тръгнала в грешна посока и от конференциите няма да има забележими резултати, защото режимът не възнамерява да прави отстъпки, реформи и промени.  Нидал Алгафари смята, че преговарящите страни са замръзнали върху една тема - за Башар Асад. За едната страна той е символ, а за другата – олицетворение на всички проблеми. Според Зухер Мохамад, преговорите в Женева ще дадат резултат:

Ще има някакъв резултат. Може да не е краен, да има Женева – 4, но Сирийската криза вече достигна до един етап, след който вече няма накъде. Ако преговорите сега не стигнат до някакъв резултат, вторият начин ще е военна намеса, което няма да е добре нито за режима, нито за сирийския народ.

Създаването на федерален район на кюрдите в Северна Сирия е идея, която е трябвало да бъде обсъдена с всички кюрдски политически партии, а те да излязат с обща позиция, смята Акрам Наюф.  Зухер Мухамад определи като "прибързано и едностранно" решението. Обявяването на такъв район не означава отцепване на територия от Сирия към друга държава, добави Алгафари.


Прочети цялата публикация