БНР | 16.04.2016 15:21:59 | 560

Мая Манова: Постоянните реформи не гарантират промяна на качеството на услугата „Сигурност“, която трябва да предоставяме на гражданите и по призвание, и по задължение


Гарантира ли предложената реформа в МВР сигурността на гражданите беше основната тема в разговора на водещата Анелия Торошанова с Мая Манова, председател на синдикалното дружество на IV-то РПУ на МВР в столицата в предаването „Очите на четвъртата власт“. През последните две-три години има значителен отлив основно на служители, работещи „на терен“ - полицаи, пожарникари, спасители, за което има редица причини изтъкна Манова. Общият брой на напусналите Вътрешното министерство през 2015 г. е 3 700 човека, като причините за тази тревожна тенденция са постоянното натоварване на личния състав, физическата и психическата преумора, демотивацията и несигурността, както и рядкото обявяване на конкурси за заемане на длъжности. Всичко това води до този отлив, посочи синдикалната лидерка.
Тя каза още, че диалогът между служителите и ръководството на МВР не е достатъчно добър и затова не може да се твърди, че постоянните реформи могат да гарантират качество на услугата „Сигурност“, която полицаите и по призвание, и по закон трябва да предоставят на гражданите. Мая Манова заяви още, че българският полицай не се чувства защитен нито от МВР, нито от държавата си, когато изпълнява служебните си задължения и това е сериозна причина за демотивация.
В разговора се включи и председателят на УС на синдикалната федерация на служителите в МВР Валентин Попов, който каза, че първият голям проблем е, че реформата не е реформа. Той уточни, че анализ на състоянието на МВР или не е провеждан, или не е достатъчно задълбочен. Той смята, че това е основната причина за липса на устойчивост в хода на реформите, както и  непрекъснатите промени, които вече стават факт в рамките само на един мандат. Валентин Попов посочи, че особено важно е да се случи широк обществен и политически консенсус за реформите във Вътрешното министерство.
Репортерът Петя Зунгурлиева представи и мнението по този въпрос на народните представители Атанас Атанасов и Росен Петров. Атанас Атанасов от ДСБ заяви, че тя боксува, а предложените от министър Бъчварова промени представляват само намаляване на социалния пакет за служителите. Той подчерта, че МВР има тежки вътрешни и организационни проблеми, както и че кадровата работа във ведомството не е на ниво.
Реформите не са процес, който може да се извърши с магическа пръчка, смята народният представител Росен Петров от БДЦ. Той наблегна на факта, че между обществото и полицията се е създала разделителна линия. Обществото не може да реши дали иска силна полиция или не, смята депутатът. Той припомни още, че големите държави са силно полицейски, в добрия смисъл на думата, и ние трябва да изясним позицията си по този въпрос.
Във всички държави около нас има проблеми, заяви министър Румяна Бъчварова пред Петя Зунгурлиева, която разговаря с нея за мерките, които предприема Вътрешното министерство за сигурността по границите на България. Тя разясни, че са предприети мерки срещу масовото навлизане, но посочи, че натискът пада върху сухопътните ни граници от преминаването на по-малки групи. Това, върху което не можем да повлияем като МВР, са обществените страхове да не допускаме гражданите да се чувстват безсилни, допълни още министър Бъчварова.
За предложенията, които Патриотичният фронт смята да внесе в Закона за МВР водещата Анелия Торошанова попита лидерът на ВМРО - Българско национално движение и депутат от ПФ Красимир Каракачанов. Той заяви, че България се намира в доста сложна ситуация, като проблемът не засяга само българските граници, през които стотици преминават нелегално. Цели региони на страната се намират под властта на битовата престъпност и органите на реда не са в състояние да обуздаят това, констатира Каракачанов, като припомни случаите в с. Гърмен и в кв. Орландовци в столицата. Затова той подчерта, че един от начините за разрешаване на тези проблеми са доброволческите отряди, като ресурс на държавата, в които ще се включат онези български граждани, готови да оказват помощ при бедствия, аварии, катастрофи. Каракачанов заяви, че държавата трябва да регламентира процеса, а тези структури да бъдат администрирани, контролирани и ръководени от органите на МВР.
В заключение лидерът на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов изтъкна, че гражданското общество не се състои само от протести, а и от граждани, готови да оказват помощ на държавата си.

Всички разговори и коментари по темата може да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация