БНР | 06.05.2016 09:00:22 | 42

П. Ангарев за модернизацията на армията: Притеснява ме разминаването в говореното между правителството и отделните министри


Парадът беше мащабен, но не от най-грандиозните. Видя се и нова техника.

Според мен, военните се чувстват малко гузни за тези години, в които решиха, че трябва да спестят това преживяване на българите, тъй като, все пак, като стълб на държавността армията, е хубаво да се виджда от време на време, защо се дава по един милиард на година

Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ журналистът Панайот Ангарев. Военните ни пилоти имат достатъчно летателни часове, защото постоянно участват в съвместни учения, заяви журналистът по повод твърденията, че  масираното присъствие на авиация е било наложително заради необходимостта от нальот на пилотите:

Присъствието на много летателна техника беше заради парада от 2013 г., ако не греша, по времето на Ангел Найденов, когато имаше ниски облаци имаше и тогава поради мерки за сигурност не летяха самолетите. Това беше голяма драма, едва ли не, че българската армия може да воюва, само когато е слънчево.

Трябва да се извърши една модернизация! Когато някой започне да говори колко е прекрасна руската техника.. Сигурно е била прекрасна на времето, но сега…

Журналистът очерта и най-големия проблем пред въоръжените ни сили:

Мен ме притеснява това разминаване в говореното между правителството, като цяло, и отделните министри - даващите парите. Правителството взима решение да се започнат проекти за модернизация за 2,5 милиарда и на следващия ден от Финансовото министерство казват: „Ами ние ще ви дадем по 200  млн. лв. на година капиталови разходи на МО. Само че, ако се изпълнят тези проекти, които са били одобрени предишния ден,  трябва да са минимум по 400 милиона лв. на година.

Ангарев припомни, че самолетите МиГ-29 „имат още хляб в тях“ след ремонта на двигателите, но все още не се знае съдбата им.  Според журналиста като главнокомандващ Росен Плевнелиев често не е успявал да излъчи правилните послания към военните:

Той не усети, някой не му каза, че това е един от най-силните му лостове – да успява да говори с военните, да ги слуша. Това му липсваше и щеше да получи още по-сериозна подкрепа за този 4-годишен мандат, ако беше успял да влезе в тона на военните, тъй като все пак е върховен главнокомандващ и той взима решение кой ще се назначава и кой ще се освобождава.


Прочети цялата публикация