БНР | 07.09.2016 06:25:03 | 1307

В Перущица се събират плетачки на брюкселски дантели


В началото на миналия век скромните калоферски жени извайвали дантели, по-изящни и орнаментирани от брюкселските. Те не се били образовали в академии по изкуствата, не били стъпвали в европейски градове, не били в крак с модните тенденции. Ала притежавали най-важното – жадна за познания и творчество душа, откривателски дух и необятен полет на фантазията.

Възрожденският град Перущица ни връща във времето, когато калоферките усъвършенстват изкуство, чийто финес пленява сърцето на Европа. Т.нар. Даново училище – на името на първия си учител Христо Г. Данов, приютява от 8 до 14 септември желаещите да научат как се изработват различните дантели – брюкселска, фриволите, ажур, кене.

Тайната на брюкселската дантела е пренесена в Следосвобожденска България от Елисавета Караминкова, която я предава най-напред на калоферските жени. И плетенето на дантели бързо става популярно занимание в града. То обаче не спира до проста имитация – от европейските модели нашите майсторки сътворяват над сто нови и така от брюкселска дантелата се преименува на калоферска.


Чест прави на калоферки, че много бързо успяват да отворят училище, в което се преподават основните плетки. За по-малко от половин век те успяват също така да създадат собствена школа и на световно изложение да получат златен медал – и то в онзи край, където е създадена дантелата – разказва Ема Жунич, която води курса по изработването на дантели в Перущица.

Какво обаче, чисто българско, калоферките привнасят в плетенето на дантели?

Брюкселската дантела е много ефирна плетката й е рехава и наподобява марля, затова пък не е толкова стабилна и не може често да се пере и колосва – обяснява Ема Жунич. – Първото нововъведение, което прави българката, е да стегне платното и то да държи здраво дантелата. Второто е, че нашите модели са осеяни с десетки листенца във формата на слънчогледи, цветя, животни, птици, житни класове. И любопитен факт е, че дори и днес същите тези листенца трудно се отдават на родината на брюкселската дантела град Брюж.


Ема Жунич казва, че калоферската дантела е едно от най-скъпите ръкоделия, но не в България, а по света. За съжаление, у нас нещата са объркани, добавя тя и пояснява: Тези, които имат пари, нямат вкус към изкуството и по-скоро биха си купили пластмасова щампована позлатена покривчица. Тези пък, които го ценят и харесват, нямат пари и грижата за насъщния надделява. Майсторката на дантели в делничното си битие изследва музикалния театър в институт на БАН, но е приела като своя мисия да възроди поне част от уменията на нашите предци. Самата тя, цели 16 години, издирвала някоя възрастна жена да й покаже какво да прави с иглата за фъкане от бабиния й таван. Затова и не отказва обяснения как се плетат дантели и особено се радва, когато интересът идва от млад човек. Но докато в родината на брюкселската дантела приемствеността между поколенията е факт, у нас все по-малко момиченца наследяват уменията на своите баби, установява с горчивина Ема Жунич.


В Брюж, на празници, фламандките излизат пред домовете си в традиционно облекло и плетат. Туристите пък снимат, пускат стотинки, купуват си от тях, а не от магазинчето зад ъгъла. Но още по-радостното е, че до възрастните жени има и момиченца, които също толкова сръчно прехвърлят совалките. А в България казваме – бабите ни да плетат. Но по-младите не знаят какво удоволствие е да направиш нещо сам – първо да го сътвориш с фантазията си и после с ръцете си. То не може да се сравни дори с най-скъпия образец, който можеш да си купиш във фламандските магазинчета. Ето от това, за съжаление, сме се лишили вече поколения наред
.

Но ако съхраним нещо от миналото, което да ни бъде полезно, то рано или късно ще се върне под някаква форма и ще ни благодари, убедена е майсторката на дантели.

Снимки: БГНЕС


Прочети цялата публикация