БНР | 25.10.2016 10:59:32 | 55

Мая Манолова: Институциите в България не са съпричастни към проблемите на т. нар. "малки хора"


В днешния Световен ден за информираност по проблемите на хората с нисък ръст, бе огласено социологическо проучване, според което 65 процента от т.нар. "малки хора" в България преживяват с доходи под 350 лева. Светослав Чернев, председател на националната организация "Малки български хора", се обяви против идеята работещите хора с ТЕЛК да бъдат лишавани от инвалидна пенсия:

В най-честите случаи малките хора работят на минимална заплата, най-често по тези програми, които са за заетост на хора с увреждания. Трябва да е обратното. Те имат допълнителна нужда да отидат на работа може би със специализиран транспорт, с такси. Те имат нужда от лекарства, те има нужда от по-честа рехабилитация. Значи не може разходите да са по-големи, а заплащането да е по-малко.

Според омбудсмана Мая Манолова, институциите в България не са съпричастни с проблемите на малките хора, коментира. Тя обясни, че въпреки положените усилия, остава нерешен проблемът с изграждането на специализиран център за социални услуги:

Център, който да е пригоден за техните ръстови особености. Те имат нужда от специализирано лечение, от специализирана помощ, която ако се случва във ВМА, им трябва някакво място, където да отседнат. Нужна им е чисто логистична подкрепа от хора, които могат да ги насочат къде да отидат, как да решат проблем. Откакто аз се занимават със случая, топката се прехвърля между това "нека да намерим сграда, пък след това ще мислим как да се финансира центъра", или "измислете как да се финансира центъра, пък след това ще ви дадем сградата.


Прочети цялата публикация