БНР | 05.02.2017 11:12:07 | 422

Иво Желев: Доста вероятно е да наблюдаваме петпартиен парламент


Ако парламентарните избори бяха днес, в Народното събрание биха влезли 5 партии и коалиции. Данните са от националното представително проучване на агенция „ЕСТАТ“, направено скоро. В проучването са участвали 1000 пълнолетни граждани, постоянно живеещи на територията на страната. За ГЕРБ гласа си биха дали 36.1% от хората, които възнамеряват да упражнят правото си на глас. БСП са с близо 9 пункта по-нисък резултат и имат подкрепата на 27.5% от хората.

Ние разделихме извадката на две и установихме, че почти няма никакво значение дали респондентите са интервюирани преди или след встъпването на Радев в длъжност, което означава, че допинг ефектът е бил краткотраен или заличен от това, че правителството е пъстро, неутрално, равноотдалечено или равноприближено до основните политически сили, но хората нямат усещането, че президентът Радев е тясно свързан с БСП  и това правителство е материализираният триумф на БСП след президентските избори, коментира в „Неделя 150“ Иво Желев от агенция „Естат“.

Третото място е за партията на Веселин Марешки „Воля” с 8,4%, а четвъртото за „Обединените патриоти” със 7%. ДПС е пета политическа сила с 6%.

За Реформаторите биха гласували 2,4% от хората, подкрепата за АБВ е 1,9%, за БДЦ – 1,8%, а за ДСБ – 1,6%.  Подкрепата за партията на Христо Иванов „Да, България” е 0,9%, а подкрепата за партията на Георги Кадиев „Нормална държава” – 0.8%. 0,7% от хората признават, че биха гласували за партията на Татяна Дончева „Движение 21”.

Като балнсьори има два възможни варианта – "Обединените патриоти" и партията на Веселин Марешки „Воля”:

Урок, който „Воля“ в момента „преподава“, е, че големите партии са се поотдалечили малко от социално-икономическите тежнения на определени, и то доста големи, слоеве от българския народ. „Воля“ доста успешно успява да заеме тази ниша. Другият въпрос – кой ще бъде трети и кой четвърти – аз допускам близки резултати на тези две политически сили и съвсем не отписвам и ДПС да бъдат близо до тези две. И „Воля“, и Патриотичният фронт имат възможности да растат. Подкрепата за Патриотичния фронт би се увеличавала заради коалицията между НПСД и ДОСТ.  „Воля“ може да нараства, защото след като Слави Трифонов не се ангажира в тези избори и при положение, че липсват другия ярки антистатуквото субекти, гласовете срещу сегашната ситуация биха се разпределили в някакво съотношение между БСП и „Воля“, така че и двете политически сили имат възможност да растат.

Интересна е интерпретацията на електоралните данни, която гласи, че може би е най-добре да имаме коалиция между двете основни политически сили. Аз смятам, че това не е работа на социолозите и политолозите.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Прочети цялата публикация