БНР | 21.02.2017 17:54:19 | 1158

Земеделска кооперация в Батак е най- проспериращата в Централна северна България


В село Батак, община Павликени има земеделска кооперация, която отглежда 700 овце от елитни испански и френски породи, а овчарниците са с климатизация и PVC дограма. Комбайнерите в тази кооперация си почиват на кожени дивани и разпускат във фитнес. В района, където средната заплата е малко над минималната, в кооперацията възнагражденията са по 1500 лева.

Земеделската кооперация е сочена за най-проспериращата в Централна северна България. Четвърт век тя се ръководи от Петър Димитров.

Нашата кооперация е основана през 92-ра година и аз съм един от основателите. Идеята беше да възстановим зърнопроизводството и след това, ако може - животновъдството, тъй като тогава ликвидационните съвети ликвидираха всичко.

Ветеринарният лекар е превърнал земеделската кооперация в Батак в една от най-елитните в страната.

Преди две години купили по 150 овце от високопродуективните породи "Лакон" и "Асаф" от Франция и Испания. Днес овцете са над 700, а овчарникът, в който се отглеждат, е с климатизация, отопление и с PVC дограма. Прави се нова доилна зала и мандра. Но не всичко е по мед и масло.  

Поляната е на 10 метра от мен - пасища и ливади. Не ми ги дават! Трета година субсидия не вземам, защото животните ми са тука!,  гневи се Петър Димитров.

За четвърт век в кооперацията са инвестирани над 20 милиона лева в нови машини, трактори, сгради и производствени цехове.  Димитров е намерил начин да изхранва овцете, които дават по литра мляко дневно - на място от земеделските продукти, които се гледат в кооперацията.

Магарета в кооперацията има и сега. Намерението е стадото от женски животни да се увеличи и от магарешкото мляко да се правят екологични и, естествено, много скъпи млечни продукти, насочени за европейски пазар.

Кооперацията обработва под аренда 13 000 декара земя.

Нямаме апетити да работим повече земя, тай като интересът ни е насочен към затворения цикъл: производство- краен продукт. Средната рента е около 60 лева върху всички площи. Заплащането също е много добро – средната заплата е над 1000 лева.

През зимата има постоянна заетост за 24 души, а лятото – по време на жътвената кампания, работниците стават два пъти повече. Работа има, само че хора, които искат да работят няма и това е най-голямата болка на Петър Димитров, според когото специализираното образование и обучение са основата, но това не е достатъчно.

Трябва да се върне категоризирането на труда в селското стопанство. Другият съществен момент е, че селата се обезлюдиха. Няма млади хора,а и трудът на село за тях вече е непознат.


Прочети цялата публикация