БНР | 28.03.2017 13:01:53 | 368

Валентин Вацев: Борисов не допуска, но аз допускам друг премиер


Борисов има зад гърба си около милион човека, които получават или очакват да получат някакви реални или въобръжаеми благини. Правилният въпрос е как става така, че около половината от българите отказаха да гласуват. За мен това е централния факт.

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“  политическият анализатор Валентин Вацев който определи избирателната активност на предсрочните избори като „заплашително ниска“, което делегитимира вота.

Напоследък това е главната държавна тайна - реалният процент на избирателна активност. Това е критерият, по който се измерва хемоглобина в кръвната система на политическата система

Разбрах, че БСП ще загубят изборите доста преди датата на изборите - когато група избрани български журналисти и журналистки радостно изпищяха: "Божичко, каква хубава изненада, какви хубави нови лица в листите на БСП". Разбира се, всички се радвахме да видим Елена Йончева, Иво Христов и Тома Томов. Това е радост за окото, но да се опитваш да решиш политически проблеми с тези три, иначе уважавани фигури, означава магазинът ти да е вмирисан, а на витрината да слагаш лъскави, нови манекени. Новите лица, а да приемем, че Тома Томов е ново лице е въпрос на фантазия, не могат да компенсират отсъствието на нови идеи и колкото и да ги съберете на едно място, те не могат да тежат колкото един плосък данък. Плоският данък, нека да напомня, е вторичният полов белег, по който се различава лявото от дясното. БСП не може да претендира за лява партия, ако поддържа плоския данък. Това е просто Б-отборът на политическа България, който направи нелош опит да изтласка от хранилката А-отбора. Не можеше да успее, действайки по този начин. Тоест те ги биха не защото са социалисти, а защото не са.

Хората бяха длъжни да опитат не може ли да се направи съвкупен отбор, нещо средно между „А“ и „Б“. Борисов, на пръв поглед, не е съгласен. Корнелия още преди това каза че не е съгласна, но когато една жена казва "не", без да ѝ се предлага, мъжете го тълкуват еднозначно. Ако погледнем сериозно, аз не твърдя, че Корнелия Нинова има личен мотив да се съгласява с коалиционна формула. Работата е там, че самата госпожа Нинова никак не е едноличен самодържец в Социалистическата партия. Тя е изразител на волята на един тесен политически елит, който все още не е напълно съгласен с идеята да бъдат в опозиция. Тоест оттук нататък вече е възможно да се говори за някаква явна или по-скоро скрита коалиицонна формула.

Политическият елит трябва най-после да намери формула за съчетаване интересите на "А" и "Б" отбора. Очертава се на хоризонта някакъв "новоберовистки" кабинет, нова беровска формула, когато БСП и ГЕРБ не желаят да се срещат и вървят по различни коридори в светилището на българската демокрация - парламента, но, едновременно с това, с погнуса подкрепят трета сила, която да може да ги обединява, да има някакъв трети мандатоносител. Аз се съмнявам, поради някакви свои причини, че Доган ще иска да бъде този път мандатоносителя, но може да се работи с патриотите.

Сидеров е неприемлив за ГЕРБ, а Симеонов – за БСП и така остава само Каракачанов, който пък „има някои неудобни факти в биографията си и не може да ги  забрави, а ако ги забрави ще му се напомнят“, коментира Вацев, според когото лидерът на ВМРО би отказал да стане премиер.

Борисов не допуска друг премиер, но аз допускам. Борисов е в крайно неудобна ситуация. Когато мине първата радост от победата, той ще осъзнае, че светът вече не е същият, ГЕРБ вече не е същата политическа сила. Ще трябва да разбере, че е нужна и нова формула на конструиране на политическото мнозинство на българската политическа класа. Аз не твърдя, че това ще стане, но е възможно. Според мене възможността за още един избирателен цикъл в България не е намаляла, а се е увеличила, и не защото ние няма да видим в парламента моя приятел Христо Иванов, или другите вдъхновени демократични физиономии, а поради структурни причини. Когато една политическа система е легитимна само на 50-ина процента, тя не може да спре да прави избори, защото това е колективен опит да се легитимира самата система. Тука не става дума за отделни частни интереси,

Според Вацев, Марешки има бъдеще в политиката а „българското демократично хипстърство“ е понесло удар на изборите. Българските турци обаче са се държали „отговорно“ и не са допуснали в парламента „партията провокация ла Лютви Местан“.

Не знам дали това е заслуга на Доган или просто партията се е формирала така, но дискурсът на ДПС не е антидържавен, антибългарски, антинационален. Те държат да се знае, че са отговорна държавна партия. Докато в политическия дискурс , пропагандната вълна или поне това, което аз видях в турската част на активността на партията на Местан , там се наблюдаваха много тревожещи антидържавни, антибългарски нотки. Аз не искам персонално да обвинявам никого. Просто тази партия е направена така, че да постигне определени цели и за малко да ги постигне.



Прочети цялата публикация