БНР | 29.03.2017 07:28:27 | 47

Николай Вълканов: Обещанията на партиите за сектор "Земеделие" са до голяма степен общи приказки


Истинските, реални проблеми на сектор „Земеделие“ като че ли убягват на всички партии. Или им убягват, или те не желаят всъщност да ги решават.

Може би защото секторът е толкова ресурсно обезпечен, той е изключително атрактивен, от една страна, за управление и точно поради тази причина може би никой не иска, наистина, да прави по-сериозни реформи в него, тъй като управлението на огромен финансов ресурс в един сектор означава и огромни възможности за облаги.

Това каза предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Николай Вълканов от ИнтелиАгро:

Обещанията на политическите сили са свързани до голяма степен с общи приказки и неща, които вече са се случили под една или друга форма, които се правят, но без особен ефект и са придружени с много помпозни фрази и популизъм. Реално не се засягат проблеми като активно управление на поземления фонд на страната, комасация на земите, реално разрешение на огромния проблем с напояването. Какво селско стопанство можем да правим, без решаването на този проблем?

Не са засегнати и огромният проблем с дефицита на работна ръка за земеделието, с опазването правата на собственост по селата и в земеделските райони и реддруги.

Програмите на всички партии обещават по-голяма подкрепа за малките и средни стопанства, за младите фермери и за по-интензивните отрасли – животновъдство, производство на плодове и зеленчузи – и за младите фермери, но никъде не се посочва  как ще бъдат постигнати реално измерими резултати, подчерта той.

Като активно управлявали страната през последните години, ГЕРБ са може би с най-добре развитият инструментариум за разбиране на механизмите на общата селскостопанска политика и прилагането й в България, но това разбира, не значи, че тя е управлявана добре до момента.

В програмата на ГЕРБ е отбелязано, че се работи за увеличаване на обвързаната подкрепа. Начинът, по който се разпределя обвързаната подкрепа в страната през последните години, мисля, че вече за всеки е пределно ясно, че тя не е работещ механизъм, не е активен механизъм за подобряване ефективността на производителите.

Предложенията на БСП пък са били „в посока връщане 30 години назад“. Предложеният Закон за храните вече е разглеждан от миналия парламент. От него може да има тежки последствия за потребителите и осезаемо поскъпване на стоки, които не се произвеждат у нас в достатъчни количества, предупреди той.

Патриотите също  са фокусирали вниманието си върху малките и средните ферми, но нe предлагат подобяране на ефективността в сектора


Прочети цялата публикация