БНР | 29.03.2017 10:42:01 | 78

Проектозаконът за детското правосъдие - решение или нов проблем?



Закон  от 1952-ра година бори негативната статистика за детската престъпност. Възрастта на децата с противообществени прояви обаче пада. Повишава се обществената опасност на деянията им. Отбелязва се ръст и на хулиганството. Това показва статистиката.  Дори и подобни прояви да не надхъврлят 10% от общия брой на престъпленията, бройката от 5 300 деца с наложени възпитателни мерки трябва да е стряскаща:

У нас е борба. Тежка борба. Борба с малолетните и непълнолетните, свидетелства съдия Даниела Доковска за това, че бавенето на новия закон води до изключителни негативи за обществото:

В другите страни тези закони се наричат закони за закрила, закони за благоденствието. В съвременните държави се говори за контрол върху престъпността, ние се борим. С неюридически думи казано, ние ги изобираме, за да ги смачкаме и това се постига. Реформата на детското правосъдие изглежда е изключително трудна. Законът за борбата с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните ни извежда от кръга на цивилизованите държави".

Нов закон има, каза бившият заместник-правосъден министър Вергиния Мичева, но има и противоречия:

Така и не стигнахме до съгласие със Социалното министерство, че те трябва да поемат тези деца. Вторият препъникамък е къде да са ситуирани закритите институции. Министерството на образованието каза, че това са специфични институции, на които не им е мястото към Министерството на образованието. Приехме Министерството на правосъдието да отговаря.

Ще има детски съдия, детски прокурор, детски полицай и именно съдията следва да определя възпитателните мерки, той да решава кои са най-подходящи и да ги преглежда през определено време. Сега преглед върху това как се справя едно дете липсва!

Често противообществените прояви на непълнолетните се дължат на липса на добро възпитание и родителски пример, а проблемът може да бъде отстранен без децата да бъдат изключвани от обществото, свидетелстват съдии с опит. Противниците на проектозакона за детско правосъдие обаче  също не са малко

Според Националната мрежа на родителите, подобен закон би ограничил правото на детето да живее в семейна среда, би ограничил правата на родителите и би дал огромни правомощия на социалните работници.  Николай Дренчев от Национална мрежа на родителите обясни:

Грижата за детето се отнема от родителите и се поверява на някакви анонимни чиновници, които често са без необходимата квалификация! Де факто се отнема от родителите и се дава на държавата, като това е основание за множество политики, за усвояване на огромни срества. Тези закони са въведени в много страни от Западна Европа, от така наречения "първи свят" и там са донесли страшно много разорачования, страшно много недоволство.

Според Вера Иванова от Конфедерацията за правата на децата, държавата не полага усилия да работи с родители на деца с противообществена проява, а правата на тези родители ще бъдат още повече погазени с приемането на този законопроект. Децата пък ще се превърнат в обекти за усвояване на европейски средства.


Прочети цялата публикация