Ибрахим Карахасан –Чънар: Местан беше предаден от своите хора
ДОСТ имаха шанс, но той беше проигран. Причините бяха и в България и в Турция, където броят на секциите, който беше драстично намален
Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ историкът, изследовател и писател Ибрахим Карахасан –Чънар
Следя турските организации в Истанбул. Оказа се, че 30-40% от хора, които е трябвало да гласуват за ДОСТ, не са гласували за ДОСТ, а са гласували за ДПС.Смятам, че тези хора не искаха да сменят господаря си с нов. От друга страна смятам също, че Кърджалийският район дълги години е бил крепост на ДПС и трудно би могъл "да обърне палачинката". Ако трябва да бъда по-конкретен, смятам, че Лютви Местан беше предаден от своите хора, които, може би, не го подкрепиха достатъчно и някои се извъртяха в последния момент и продължиха да работят с ДПС.
Изследовяателият оцени като „добър ход“ коалицията между формациите на Лютви Местан и Касим Дал, но изтъкна, че три депутатски места в Кърджали за ДПС, макар Местан да е от този край, говорят че региона все още е „бастион на ДПС“.
Ибрахим Карахасан –Чънар коментира, че е прочел „по диагонал“ писмото на Доган, че референдума в Турция ще въведе султаната заради сложната реторика, която не е позната за турските маси в България и го оцени като „хвърляне на прах в пространството“:
Той трябваше да се покаже, че съществува в пространството: „Ето ме, аз съм тук“. Дали Турция ще се отдели от светския път не зависи от Доган, а от политическата обстановка в Турция. Моето лично мнение е, че Турция е поела по светски път. Каквото и да стане, смятам, че Ердоган няма да дръпне Турция назад, но ще спре развитието.
Религозна организация агитира турците в Германия да гласуват в подкрепа на референдума, допълни писателят. Той не се ангажира с прогноза как биха гласували българските турци на този референдум, но изтъкна, че по-голямата част от имащите право на глас от тях живеят в Турция.
Прочети цялата публикация