Защо правителството предлага уседналост за гласуване на парламентарни и президентски избори
Предложенията, внесени изненадващо вчера, са технически абсурдни, глупави, недалновидни, но може би това, което надделява, е, че това е възмутително и подло, защото не може сега с половин изречение да се сменя отново Изборния кодекс веднага след изборите. Това каза в интервю за предаването Камелия Конакчиева, учител в училище "Св. св. Кирил и Методий“ в Париж:
Много е обидно това и е против интереса на България. То е антибългарско и антипатриотично. Ако това се прави с някакви патриотични подбуди, са сбъркали. Това е наистина дълбоко антипатриотично, защото това е забрана за българска жива сила, която да работи за България. Когато се има предвид България, която има такъв демографски проблем, такъв имиграционен проблем, ти да отрежеш цялата тази жива сила в чужбина, е против интереса на България. Това са моите синове, това са стотиците деца, които ние обучаваме на български. Защо ги обучаваме? Защо Министерство на образованието се хвали всяка година, че дава половин милион повече за тези български деца? Защо им поддържаме българското самосъзнание? Въпросът е дали България има нужда от тези хора.
Днес започват двете седмици, предоставени от служебния премиер Огнян Герджиков за обществено обсъждане на предложението му за въвеждане на принципа на уседналост за всички видове избори у нас. Това на практика означава българите, живеещи зад граница, да не могат да гласуват, ако не са живели тук три месеца.
Цялото интервю с Камелия Конакчиева можете да чуете от звуковия файл.