БНР | 02.05.2017 06:23:59 | 101

Александър Маринов: Залогът на коалиционните преговори е много голям и за ГЕРБ, и за патриотите


В коментар за работата на служебното правителство на премиера Огнян Герджиков политологът проф. Александър Маринов отбеляза, че този кабинет не е направил почти нищо, което да не са правили другите служебни правителства и се справил добре с организацията на изборите. Това бяха едни от най-спокойните, най-малко оспорваните избори, отбеляза анализаторът, но добави, че в работата на служебният кабинет открива опити за заобикаляне на определени отговорности, които той нарече двойнственост:

Винаги, когато ставаше напечено служебното правителство и най-вече министър-председателят гледаха да се дистанцират. И министър-председателят много често употребяваше тази фраза: аз няма нищо общо с това или аз нямам нищо общо с онова.

Това непрекъснато желание да се водят някакви собствени игри , да следват някакви собствени цели и да не се носи отговорност - с това ще го запомним служебното правителство, обобщи Маринов. 

По отношение на идеите за изменения в Изборния кодекс Маринов коментира, че това не са предложени по правилния начин, като допълни: Но това не значи, че служебното правителство не може да повдигне по подходящ начин важни за обществото въпроси. Но начинът, по който беше направено не е подходящ, отново подчерта политологът. 

Според Маринов през последните седмици е проличала известна дистанцираност на президента от служебното правителство, въпреки, че  публично той не се е разграничил от него. 


Политологът коментира и преговорите да сформиране на редовен кабинет, като подчерта, че цената на коалиционните преговори е много висока, като  залогът и за ГЕРБ, и за "Обединените патриоти" е голям:

Имаме една специфична ситуация. от една страна ГЕРБ са на път да започнат трети мандат, но предишните два не са довършили. И още един недовършен мандат - "с измъкване", ще бъде прекалено много дори за ГЕРБ и за Борисов, на които по принцип техните избиратели всичко прощават.   

За патриотите това е също много висок залог, защото те имат голяма възможност, даже по-голяма от реалното си постижение, да влязат във властта и не е ясно дали скоро или въобще ще има пак такава възможност. 

Коалиционните преговори са преминали по вече отработена схема, въпреки че на вътрешните напрежения не е давана голяма гласност, отбеляза Александър Маринов:

Това си бяха едни преговори, при които над повърхността, тоест за  обществото,  се изнасяха някакви декларации, а вътре очевидно имаше сериозни разговори, да не кажа напрежение. Не виждам нищо толкова уникално - така се прави в България...Тук явно деловият характер е надделял.  

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл. 

Прочети цялата публикация