БНР | 02.05.2017 10:39:59 | 125

Ивайло Дичев: През последните 27 години у нас служебните кабинети се ползват с повече доверие от редовните


В коментар на отчета, който направи днес служебното правителство за своята работа, културологът проф. Ивайло Дичев отбеляза в ефира на  „Хоризонт“, че кабинетът се е справил много добре с организацията на изборите и го определи като коректен:

В България през последните 27 години служебните кабинети се ползват с много повече доверие, според мен, и много повече симпатия отколкото редовните - сякаш парламентът пречи, сакаш българските граждани не обичат много-много тези караници, които по дефиниция са работа на парламента - спорове. А служебното правителство обикновено е единно, там няма разнобой. Това е така, защото е за кратко, но все пак това буди някакви симпатии, отбеляза още Дичев и поясни:

Защото българските граждани не са свикнали на това, че политиката е дебат и битка на различни интереси, които се борят.

Като слабост по време на управлението Дичев открои реакцията по време на протестите по границата ни с Турция, когато според него кабинетът е трябвало да реагира по-твърдо срещу протестиращите, които спираха желаещи да гласуват от югозападната ни съседка.

Той открои и някои пропуски на служебния кабинет:

Имаше едни заявки на служебния кабинет, които не изпълни - това, да направи някакви стъпки за влизане в т. нар. "чакалня на еврозоната" - ERM -  не го направи. Трябваше да направи и постъпки за нашите отношения с "Газпром" - доколкото знам, до днес не съм чул да сме направили нещо такова, времето изтича. 


Според Дичев информацията за това, което правителството е свършило във връзка в българското председателство на ЕС, е малко: Обществеността не знае какво е свършено, може би е свършено нещо, надяваме се, коментира анализаторът. Решението Деница Златева да  откаже участие в следващия кабинет обслужва партийните интереси на БСП, смята  Дичев:


Това е партийният интерес на БСП да не участва в това правителство, макар че добре беше за България, наистина - поне до председателството, да има някакъв тип съгласие, някакво участие. Това участие нямаше да наруши партийната идеологията, нито нищо. Тъжно е, за съжаление…


Трябваше да има консенсус, но очевидно го няма, отбеляза още Ивайло Дичев.


Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.  

Прочети цялата публикация