БНР | 06.05.2017 08:36:43 | 289

Валентин Радомирски: Зонирането на Сирия е първа крачка от плана "Голям Близък Изток"


Стратегическото разрешаване на кризата в Сирия ще предопредели в голяма степен принципите на новия световен ред, или ще покаже, че се придържаме в голяма степен към принципите на стария. Това гласи прочитът на външнополитическия експерт Валентин Радомирски. В предаването "Събота 150" той очерта измеренията на постигнатото споразумение за разделяне на Сирия на няколко зони за сигурност и опасностите за България, които крият някои от сценариите:

За мен, как ще бъде решена Сирия: в рамките на сегашните граници или с разчленяването на Сирия, е въпрос от изключителна важност. Тези зони, които сега се формират, са следствие на един голям план, който още през 2006-а година се появи първоначално като малка статия в американско списание, в която се критикуваше плана, довел до сегашната ситуация в Близкия Изток. Тогава в него се казваше, че трябва отново да се преначертаят границите в Близкия Изток, да се създаде един "Голям Близък Изток" с две нови държави - Кюрдистан и Балуджистан, нещо, което беше залегнало в основата и на предложеното през 2016-а година, отново като основа на създаването на подобни зони. Тогава Обама го отхвърли, сега обаче се върви отново към подобни зони. За мен това е първа крачка към осъществяването на плана "Голям Близък Изток". Ако е така, ако се извървят и останалите крачки (образуват се нови две или няколко държави), ще има прекрояване на границите в Близкия Изток, а това ще бъде първата плочка от доминото, която ще падне и ще повлече след себе си много други плочки в целия свят. За мен като българин, подобно развитие крие опасности - че част от потърпевшите от подобно разпределение на границите в Близкия Изток, които са ни съседи, могат да поискат компенсация. С всички последствия, които можем да си представим.

Като определи срещата на германския канцлер Ангела Меркел с руския президент Владимир Путин като много знакова, защото двамата лидери не са се срещали от две години, а отношенията им са били много тежки и на прага на замразяването, Радомирски посочи:

Още по-знаково беше, че по време на срещата на Путин и Меркел, Тръмп се обади на Путин, не на Меркел. Въпреки доста голямата съпротива на определени кръгове в САЩ (в момента се води голяма полемика в американските средства за масова информация, както и в руските, не всички подкрепят тази инициатива), очевидно това е вариант, по който се преговаря през последните няколко седмици и за който побързаха да се уведомят от първа ръка както Меркел, така и Ердоган.


Основното, което става ясно за тези сто дни е, че Тръмп се показва като непредсказуем политик. Това е опасен вариант за международните отношения и сегашната им правна рамка, така Валентин Радомирски коментира първите сто дни на новия американски лидер:

Тръмп все още не се е приспособил напълно към новата си роля. Неговите противници все още не са се разделили напълно с мечтата си за импийчмънт. Общото впечатление е, че позицията на Тръмп постепенно, макар и по малко, укрепва, а нападките на противниците му в САЩ все повече изглеждат формални и лишени от основание. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация