Румен Радев: Думите са нашият общ капитал, нека ги пазим, защото и те ни пазят

С тържествен водосвет и поднасяне на венци и цветя Денят на славянската писменост и култура беше отбелязан пред Националната библиотека в София, където се намира и паметникът на братята Кирил и Методий.
Тържествената церемония започна с водосвет, отслужен от мелнишкия епископ Герасим. На официалното честване на празника присъстваха и патриарх Неофит, и председателят на парламента Димитър Главчев, столичният кмет Йорданка Фандъкова, както и културни дейци и общественици, деца от софийски училища, много учители и родители.
Президентът Румен Радев посочи в речта си, че всички днес сме само българи, а в йерархията на духа и културата първенци не са политиците, а всяко българско дете.
Акцент в речта на президента обаче беше посланието, което той отправи към сънародниците ни в чужбина:
Езикът на Вазов и Михайловски, на Алеко и Гео Милев, на Вапцаров и Валери Петров, няма да загине! Той ще надживее невежеството и експериментите на неразумните юроди!
България днес се простира на пет континента, защото наши сънародници са отнесли със себе си частица от тази незрима родина - българският език по всички кътчета на планетата! Този език е онази безценна нишка, по която те винаги могат да намерят пътят към своя дом!
По традиция стихотворението "Аз съм българче" беше изрецитирано тази година от Димана и Никола - ученици в 22 училище в София.Авторът на детски книжки Петя Кокудева прочете послание, с което призова цялото общество да помогне на учителите децата да могат да запазят вярата си в езика.
По традиция церемонията приключи с поднасяне на венци и цветя пред паметника на Светите братя в столицата.
В прикачените звукови файлове можете да чуете празничните слова по случай 24 май на епископ Герасим и на столичния кмет Йорданка Фандъкова, както и на президента Румен Радев и детската писателка Петя Кокудева. Прочети цялата публикация




Премиерът Радев: Европа има нужда от една солидна доза евроскептицизъм
Брюксел ще започне процедура по прекомерен дефицит срещу България, обяви Радев
Кеворк Кеворкян: Ямайци
Емил Дечев: МВР-служители изскачат в архива на Петьо Еврото
Доц. Милен Любенов: В кабинета "Радев" се очертава да има различни политически лобита
Опозицията: Радев да свие своята субсидия, но да не удря демокрацията
Премиерът Румен Радев: В Деня на Ботев нека си спомним за смелостта на предците ни
Хайде по-кротко с по-краткото майчинство
По случай 1 юни – Международния ден на детето, възпитаници на II ОУ “Д-р Петър Берон” и СУ“ Трайко Симеонов“ подготвиха специални послания към водачите на МПС
Георги Клисурски: България няма свръхдефицит, правителството може да избегне наказателна процедура
В над 1700 училища в страната се провежда НВО по български език и литература
БАН с три сценария за българската икономика до 2028 г.
Депутатите гласуват окончателно промени в удължителния бюджет
Процедурата по свръхдефицит: Очаква се ЕК да публикува доклада в рамките на пролетния пакет
Прогноза за времето (03.06.2026 - сутрешна)
Порошенко: Украйна трябва да се възползва от възможността и да прекрати войната точно сега
Брюксел ще обяви мотивите за процедурата по свръхдефицит срещу България
Защо в Северна Корея изведнъж се появиха толкова много коли?
Важните събития в България и по света днес