БНР | 24.05.2017 10:49:10 | 130

Войната от ново поколение и нуждата от адекватна политика срещу тероризма


Великобритания все още е в шок. Това заяви в интервю за предаването "12+3" на програма "Хоризонт" журналистът Йордан Мичев, който от години живее в Обединеното кралство:

Хората все още трудно осъзнават какво им се е случило. Шокът е много голям, защото става въпрос все пак за деца. Ситуацията в момента е изключително хаотична. Правителството се опитва да вземе някакви мерки. Увеличава се присъствието на армията на такива места, на които се събират много хора – спортни събития, културни събития, концерти и така нататък. По този начин полицията ще има по-голям ресурс да патрулира по улиците, тъй като до момента полицията се занимаваше с почти всичко. Сега армията поема голяма част от тези задължения. Ситуацията е напрегната, няма какво да се лъжем. Говори се, че има голяма вероятност за още терористични атаки в близките дни и е трудно в момента да се прогнозира какво ще се случи.

Безспорно се намираме в състояние на война и то война от ново поколение, но според мен това не значи, че ние трябва да прегърнем политиката на страха, която се произвежда в момента в целия свят, каза пред "Хоризонт" философът Тодор Тодоров:

Живеем в един свят в състояние на глобализация, епоха на големи миграции, големи движения на хора, живеем в епохата на пост обществото, едно общество без общи ценности, без общи цели и без ясни граници, така че ние не можем да прегърнем и този анахронизъм. Намираме се наистина в едно съвършено ново състояние, дори на Запад се говори за край на епохата на хуманизма. Темата за мултикултурализма е много сериозна, тя засяга обаче естеството и здравето на западните общества, които очевидно не са в добро здраве. Това са в някакъв смисъл болни общества, които произвеждат такива радикализиращи се екстремни елементи. И нашето общество не е здраво. Наистина състоянието е такова. Не бива с такава паника, параноя да мислим за случващото се с бежанците, тъй като то засяга и нас. То засяга всички.

Надявам се, че няма да стигнем до сблъсък на цивилизациите, въпреки че вече виждаме някакви податки за такова нещо, коментира историкът Александър Сивилов:

Въпросът е, че това може да бъде преодоляно по няколко начина. Трябва да се разбере основата на тези проблеми, откъде идва. Нужно е и да имаме адекватни политики. От страна на хората, които управляват почти всички страни в момента в света, не виждам абсолютно никой, който да мисли в някаква нормална посока. Проблемът за мен основно е по-скоро социален. В момента ние изграждаме едно общество, което говори за мултикултурализъм, говори за либерални ценности, затова, че има реални възможности за всички, а всъщност възможностите въобще не са равни. Във Франция през 2003 – 2004 година се проведоха изследвания. Беше направен експеримент с автобиографии при кандидатстване за работа. Бяха пуснали една и съща автобиография, но с различни имена – едното арабско, другото френско. Можете да се досетите, че арабите не бяха взети на работа.

Цялото интервю с Йордан Мичев, Тодор Тодоров и Александър Сивилов можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация