БНР | 25.05.2017 06:25:58 | 108

Здраве и стил на живот - избрано от печата


„Навръх 24 май учителите поискаха разтоварване от бюрокрацията“, извежда в заглавие СЕГА. В специална позиция педагозите отправиха осем конкретни искания, с които настояват за намаляване на изискваните от тях документи, за въвеждане на електронна документация, мерки срещу постоянната умора и т.н. "В последните години количеството документи, които всеки учител или директор трябва да попълва всеки ден, седмица, месец и учебен срок, нарасна неимоверно и заема значителна част от работния ден на педагогическия персонал. Повечето бюрократични задължения не само че са абсолютно безсмислени, но и отклоняват учителя от основната му мисия - да бъде близо до учениците", смятат учителите. Затова според тях трябва да се въведе електронна документация, която да бъде единствено легитимна. В момента, ако някой документ има електронна форма, той задължително трябва да се попълва и на хартия.

Виж повече

От 1 юли всеки трети пенсионер ще е с минимална пенсия от 180 лв, съобщава СЕГА. Толкова ще получават около 668 000 възрастни българи, или 31.5% от всички пенсионери. От 1 октомври този вид пенсия ще нарасне с още 20 лв. и така минималната пенсия от 200 лв. ще вземат вече 38% от възрастните хора. Правителството публикува за обсъждане постановление за промяна на бюджета на Държавното обществено осигуряване, за да изпълни обещанието си от управленската програма. Предстои текстовете да бъдат разгледани и в тристранката. Всички останали пенсии от юли ще се увеличат само с 2.4%, както е предвидено по закона.

Виж повече

"Не си ти, а твоята щитовидна жлеза!" Под това мото се провежда тазгодишната Международна тиреоидна седмица, която започна на 22 май и ще продължи до 28 май, посочва СТАНДАРТ. 750 милиона в света са жертва на заболяванията на щитовидната жлеза, в това число и над 1 млн. българи. У нас 65% от болните с нарушена функция на щитовидна жлеза не са диагностицирани. Млади медици ще тестват минувачите пред НДК днес за тревожни симптоми в специална информационна шатра пред НДК. И УМБАЛ "Софиямед" обявява безплатни консултативни прегледи от ендокринолог с ехография на щитовидна жлеза.

Щитовидната жлеза е "главен регулатор" на метаболизма и на функцията на редица органи и системи на човешкото тяло, напомнят специалистите. Проблемите с нея биха могли да отключат безплодие, както и сърдечно-съдови и неврологични заболявания. По-голямата част от случаите са без изявена симптоматика, но при тях болестта ускорява стареенето на организма. С напредване на възрастта най-чести са възлестите промени. До определен момент те протичат безсимптомно, но когато достигнат по-големи размери, започват да пречат на храненето и това води пациента  при ендокринолога. За съвременната медицина не е ясно защо се образуват възлите на щитовидната жлеза, които всъщност са доброкачествени или злокачествени тумори. Счита се, че това са мутации в клетките на жлезата.

Виж повече

Хроничната умора променя живота, продължава по здравната тема СТАНДАРТ. Всеки пети жител на Земята страда от синдром на хроничната умора, сочи статистиката. Приблизително 4 от 5 засегнати са жени. Това е заболяване или състояние, което се изразява в силна психическа и физическа умора. Различното от обикновената умора е, че синдромът на хронична умора не се подобрява с почивка и се лекува много трудно. Синдромът на хроничната умора значително усложнява живота на страдащия от него, може да се проточи с месеци или години, като се изявява с различни по интензивност симптоми. Освен това и често рецидивира.

Ако имате постоянно усещане за физическа слабост, лоша концентрация, главоболие, гадене, мускулни болки, виене на свят, понякога стомашно разстройство и нарушения в сексуалната сфера, вие вероятно страдате от синдром на хроничната умора. Но основната особеност е необяснимата умора, която не е свързана с физическо или умствено напрежение. Все още не е известно какво точно причинява синдрома на хроничната умора.

Виж повече

КАТ започна масирана акция „Автобус“, която е свързана с началото на летния сезон и постоянните пътувания на рейсовете към курортите и най-вече към градовете по Черноморието ни, четем в МОНИТОР. Операцията е заложена в мерките, одобрени от МВР за намаляване на произшествията на пътя през 2017 година. Създадената организация включва проверки по пет основни направления в страната. Там ще има и постоянни постове на екипите.

София отвори археологически парк, информира ТРУД. Археологическият парк „Западна порта на Сердика“ вече е достъпен за посетители след мащабен проект за реставрация. След 30 години, в които старинните разкопки тънеха в боклуци, хората вече могат да видят част от западната крепостна стена, както и мозайка от голяма сграда. На 24 май музеят трябваше да бъде официално открит, но лошото време отмени събитието. Организаторите от Регионалният исторически музей в София я бяха предвидили демонстрации на антична екипировка, но „римски граждани“ и „воини“ стояха под чадърите и не можаха да покажат подготвената програма. Организаторите обещаха, че официално откриване ще има, когато времето позволи.

Западната порта на Сердика е част от историко-археологическия резерват „Антична Сердика – Средновековен Средец“. Тя е недвижима културна ценност от национално значение. На мястото могат да се видят крепостна стена, кули, части от главна антична улица, античен канал, фрагменти от мозайка на внушителна по размери сграда в североизточната част и др.

Виж повече

Прочети цялата публикация